Interfejs
Okno modułu Sprawy wygląda podobnie do innych narzędzi dostępnych w systemie i można je podzielić na trzy główne obszary:
- Pasek narzędziowy to miejsce, w którym umieszczono wszystkie najważniejsze przyciski pozwalające między innymi na zakładanie nowych spraw, ich edycję lub usuwanie oraz wyszukiwanie. Wiele z opcji obecnych na pasku narzędziowym dostępnych jest po kliknięciu prawym przyciskiem myszy danej pozycji na liście (można wtedy na przykład edytować sprawę);
- Lista spraw to główna część okna modułu. Widać tu wszystkie sprawy, które utworzono lub są dostępne dla aktualnie zalogowanego pracownika. Widok listy można zmieniać za pomocą folderów oznaczonych numerem trzy na grafice lub przez dodawanie nowych kolumn;
- Foldery i filtry pozwalają na zarządzanie widokiem spraw na liście oraz ich wyszukiwanie.
W głównej części okna widoczna jest lista spraw. Domyślnie użytkownik widzi ograniczony zakres kolumn. W celu dopasowania widoku należy kliknąć prawym przyciskiem myszy belkę tytułową, a następnie na liście zaznaczyć interesujące użytkownika kolumny.
Nowe kolumny pojawią się obok tych, które były dostępne wcześniej. Jeżeli kolumn nie widać, należy zmienić rozmiar okna, poszerzając je.
Wyszukiwanie
Zbiór spraw może być wygodnie przeszukiwany dzięki wbudowanej wyszukiwarce. Kryteria wyszukiwania obejmują:
- Opis;
- Uwagi;
- Znak sprawy;
- Termin;
- Klienta;
- Osobę.
Domyślnie wszystkie kryteria są aktywne, ale jeżeli zajdzie potrzeba ich zmiany, to wystarczy kliknąć przycisk Kolumny w polu wyszukiwania i odznaczyć/zaznaczyć pozycję na liście.
Aby odszukać konkretną sprawę, należy:
- włączyć moduł Sprawy;
- w lewym panelu wybrać teczkę;
- kliknąć wyszukiwarkę, wprowadzić szukaną frazę i nacisnąć Enter;
- lista wyników w głównej części okna zostanie ograniczona do spraw, które spełniają kryteria wyszukiwania;
- aby wyłączyć wyszukiwanie, wystarczy wyczyścić pole wyszukiwarki. Można w tym celu kliknąć przycisk krzyżyka.
Podczas pracy z modułem Sprawy możliwe jest również skorzystanie z drugiej wyszukiwarki, która operuje na zbiorze teczek widocznych w panelu z lewej strony.
Aby odszukać teczkę, należy:
- włączyć moduł Sprawy;
- w lewym panelu kliknąć wyszukiwarkę, wprowadzić szukaną frazę i nacisnąć Enter;
- na liście pojawi się wyróżniona teczka, która spełnia kryterium wyszukiwania;
- w celu wyłączenia działania wyszukiwania, należy wyczyścić pole wyszukiwarki. Wystarczy kliknąć pole i skasować frazę, która jest tam widoczna.
Filtrowanie
Twórcy systemu Symfonia eDokumentyTM założyli, że zbiór spraw dostępnych w module może być bardzo rozbudowany i samo wyszukiwanie nie zawsze spełnia swoją rolę. Dlatego moduł wyposażono w rozbudowany mechanizm filtrów, które pozwalają na precyzyjne sterowanie tym, co pojawia się w głównej części okna modułu. Filtry można łączyć ze sobą oraz uzupełnić o mechanizm wyszukiwania. Dzięki temu użytkownik zyskuje pełną kontrolę nad bazą spraw.
Filtrowanie spraw może odbywać się według następujących kryteriów:
- osoba odpowiedzialna;
- status;
- stan;
- cechy;
- kampania;
- osoba zarządzająca sprawą;
- projekt;
- typ sprawy;
- usunięta;
- data dodania;
- data wszczęcia;
- data ostatniej modyfikacji;
- data zakończenia;
- termin realizacji;
- terminowość załatwienia;
- ilość dni do załatwienia;
- połączenia.
Filtry umieszczono w panelu z lewej strony w sekcji Filtry. Domyślnie widać trzy kryteria: Osoba odpowiedzialna, Status oraz Stan. Natomiast po kliknięciu opcji więcej/mniej pojawią się pozostaje opcje. Jeżeli nie widać kryteriów filtrowania, należy kliknąć belkę tytułową Filtry.
Praca z filtrami przebiega podobnie. Należy jednak mieć na uwadze, że w zależności od wybranego kryterium dobór parametrów może być różny. Poniżej opisano przykładowe wykorzystanie filtra Status.
Aby filtrować produkty według statusu, należy:
- włączyć moduł Sprawy;
- w sekcji Filtry zaznaczyć Status i wskazać interesujący użytkownika status;
- lista wyników w głównej części okna zostanie ograniczona do pozycji, które spełniają zadane kryteria. Warto tutaj podkreślić, że filtr działa również po tym, jak wskazana zostanie inna teczka.
W celu wyłączenia działania filtra, należy wykonać jedno z poniższych działań:
- wyłączyć filtr na liście – działa wyłącznie na filtr, w stosunku do którego został wykonano wyłączenie;
- kliknąć Odznacz wszystkie – wyłączy to wszystkie filtry, które zostały wcześniej ustawione.