Długość czytania:
Dotacje z Unii dla przedsiębiorców czy wsparcie z funduszy państwa to dla wielu polskich przedsiębiorstw szansa na rozwój, który bez dodatkowych środków nie byłby możliwy. Na jaką pomoc finansową – szczególnie w zakresie cyfryzacji – mogą liczyć właściciele firm?
Wprowadzenie do dotacji dla przedsiębiorców
Polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form dotacji oraz dofinansowania – zarówno na założenie działalności gospodarczej, jak i na jej rozwój. W dużej mierze są to bezzwrotne dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców. Dużym zainteresowaniem cieszą się programy umożliwiające cyfryzację firmy czy badania i rozwój.
Co to są dotacje dla przedsiębiorców?
Dotacje dla przedsiębiorstw to rodzaj bezzwrotnego finansowego wsparcia zarówno dla małych i średnich, jak również dla większych firm. Otrzymywane w jego ramach środki mogą zostać przeznaczone na rozwój przedsiębiorstwa – m.in. na zakup urządzeń, oprogramowania czy niezbędnych do codziennej pracy maszyn.
Dlaczego warto starać się o dotacje?
Dzięki dotacjom firmy – zwłaszcza te nowo powstałe – mają szansę przyspieszyć swój rozwój i szybciej realizować poszczególne inwestycje. Pochodzące z nich pieniądze umożliwiają zakup niezbędnych sprzętów, maszyn czy oprogramowań, które przyczyniają się do wzrostu przedsiębiorstwa, poprawy pozycji na rynku i zwiększenia konkurencyjności. Przedsiębiorcy mogą dzięki temu przeznaczyć firmowe środki na inne obszary rozwoju, których nie da się sfinansować z dotacji. Jednym z największych atutów dotacji od kraju czy Unii Europejskiej jest fakt, że są one bezzwrotne.
Rodzaje dotacji dostępnych dla przedsiębiorców
Środki przekazywane przedsiębiorcom w ramach dotacji mogą pochodzić zarówno od państwa lub konkretnego regionu, jak i z funduszy Unii Europejskiej.
Dotacje unijne dla przedsiębiorców
Unia Europejska oferuje przedsiębiorcom pomoc finansową z własnych funduszy. Środki z dotacji mogą być przeznaczone m.in. na cyfryzację firmy, badania i rozwój, naukę i edukację, energetykę czy klimat i ochronę środowiska. Obecnie polskie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski w ramach programów unijnych na lata 2021-2027 – np. programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki czy Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Co więcej, dla firm z sektora MŚP przewidziano również programy Promocja Marki Innowacyjnych MŚP czy unijny program DIG.IT dotyczący cyfrowej transformacji.
Dotacje krajowe
Nowe programy unijne na krajowym poziomie mają mieć zakres podobny do tych, które realizowano w latach 2014-2020. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się m.in. do takich programów jak Inteligentny Rozwój, Infrastruktura i środowisko, Pomoc Techniczna czy Polska Cyfrowa. Dużą popularnością cieszy się też obecnie tzw. kredyt ekologiczny – dofinansowanie na zmianę infrastruktury w celu zwiększenia energooszczędności procesów przedsiębiorstwa. Firmy mogą liczyć również na dotacje na fotowoltaikę dla przedsiębiorców – np. w ramach wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy i programu Energia Plus.
Dotacje lokalne i regionalne
W ramach dotacji regionalnych funkcjonuje aż szesnaście różnych programów – dla każdego z województw. Środki z dotacji mają pomóc firmom nie tylko w rozwoju usług i produktów, cyfryzacji czy wdrażaniu innowacji, ale także w samym rozpoczęciu działalności na polskim i lokalnym rynku.
Bony na cyfryzację
Do dyspozycji polskich przedsiębiorców są również tzw. bony na cyfryzację. Program ma duży wpływ na funkcjonujące w przedsiębiorstwach procesy i od początku przyciąga wielu właścicieli firm.
Co to są bony na cyfryzację?
Bony na cyfryzację to bezzwrotne wsparcie finansowe mające zapewnić fundusze na realizację działań, które poskutkują wzrostem wykorzystania technologii cyfrowych. To dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców (w tym jednoosobowych działalności gospodarczych), a także dla średnich firm, którym zależy na inwestycji w specjalistyczne oprogramowanie oraz związane z nim usługi i urządzenia. Warunkiem otrzymania środków jest wdrożenie lub opracowanie w firmie rozwiązania cyfryzacyjnego. Wsparcie dla firmy to aż 85% wartości projektu, z kolei minimalny wkład własny ustalono na 15% wartości projektu.
Przyszłość księgowości: AI i chmura w programach Symfonii
Pobierz bezpłatny poradnik
Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-book
Jakie korzyści niosą bony na cyfryzację?
Środki z bonów na cyfryzację przedsiębiorstwa mogą przeznaczyć na:
- zakup usług programistycznych i gotowego oprogramowania (również w postaci licencji) z wyjątkiem klasycznego księgowego lub biurowego oprogramowania;
- zakup środków trwałych – m.in. urządzeń komputerowych, sprzętu oraz maszyn;
- zakup usług szkoleniowych i doradczych – m.in. technologicznych, prawnych czy biznesowych.
Dzięki bonom firma zyskuje zatem szansę na rozwój cyfrowy, a co za tym idzie – poprawę swojej pozycji na rynku, usprawnienie licznych procesów czy wzrost zysków.
Jak ubiegać się o dotacje i bony na cyfryzację?
Podstawą przy aplikowaniu o dotacje i bony na cyfryzację jest złożenie w terminie prawidłowo wypełnionego wniosku oraz kompletnej wymaganej dokumentacji. To jednak niejedyne warunki, które należy spełnić, aby móc wziąć udział w konkursie.
Krok po kroku: proces aplikacji
Przed złożeniem wniosku o dotację przedsiębiorca powinien dokładnie zapoznać się z zasadami programu, określić firmowe cele oraz zakres prac i skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. W przypadku bonów na cyfryzację wniosek składany jest elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej PARP. Do podania należy dołączyć pozostałą wymaganą dokumentację wymienioną na stronie – m.in. druk informujący o sytuacji finansowej przedsiębiorcy czy oświadczenie o wysokości pomocy de minimis. Po złożeniu wniosku wystarczy już oczekiwać na ogłoszenie wyników – lista projektów, które zostały wybrane do dotacji, widnieje zazwyczaj na stronie internetowej danego programu. Jeżeli wniosek jest rozpatrzony pozytywnie, zawierana jest umowa o dotację, a po jakimś czasie – na rachunku bankowym firmy pojawiają się środki.
Wymagania i kryteria kwalifikacyjne
Warunki i wymagania związane z dotacjami zależą od konkretnego programu. Przedsiębiorcy, którzy decydują się aplikować o bony na cyfryzację, muszą pamiętać, że wdrażany w firmie projekt musi spełniać łącznie warunki określone w Regulaminie konkursu nr 1/2021 i skupiać się na wprowadzeniu innowacji procesowej przy wykorzystaniu cyfrowych technologii. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa ubiegające się o dotację, muszą ponadto prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakwalifikowaną do konkretnego sektora. Co istotne, w ramach konkursu wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek o dotację. W przypadku innych dotacji dla firm warunki są podobne – należy pamiętać przede wszystkim o złożeniu wniosku i innych wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie.
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje
Ubiegając się o dotacje na rozwój, przedsiębiorcy popełniają wiele błędów. Mowa zarówno o pomyłkach w treści wniosków czy niekompletnej dokumentacji, jak również o niedopilnowaniu terminów – a podanie złożone nawet kilka minut po zakończeniu naboru nie może już zostać rozpatrzone.
Błędy formalne
Aplikując o dotacje na rozwój firmy, wielu przedsiębiorców popełnia błędy formalne we wniosku – np. w kosztorysie. Zestawienie kosztów, jakie mają zostać sfinansowane z otrzymanych środków, musi być w pełni wiarygodne. Niezbędne jest ponadto odpowiednie uzasadnienie każdego z wydatków. W podaniach pojawiają się również błędy w samych danych, np. w adresie firmy czy numerze NIP. Zdarza się również, że we wniosku widnieją puste pola, które utrudniają osobom rozpatrującym podania ustalenie ważnych informacji na temat przedsiębiorstwa.
Przeczytaj także: Cyfrowa transformacja biznesu: Skąd wziąć środki (symfonia.pl)
Niekompletne dokumenty
Jednym z podstawowych błędów, jakie przedsiębiorcy popełniają przy ubieganiu się o dotacje, jest też składanie niekompletnej dokumentacji. Wystarczy, że wśród kilkunastu stron dokumentów zabraknie jednego arkusza, aby firma straciła szansę na udział w konkursie. Zazwyczaj istnieje jednak możliwość dostarczenia brakującego dokumentu – wiąże się to jednak z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu, a ten jest dla przedsiębiorców wyjątkowo ważny. Przed złożeniem wniosku i pozostałych wymaganych dokumentów warto więc zawsze upewnić się, że niczego wśród nich nie brakuje. Najlepiej także zacząć kompletować wymaganą dokumentację odpowiednio wcześniej, jeśli pozyskanie jednego z dokumentów zajmuje więcej czasu.
Kluczowe informacje o dotacjach i bonach na cyfryzację
Bony na cyfryzację to bezzwrotna dotacja, dzięki której małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wdrożyć cyfrowe rozwiązania do rozwoju i skutecznego zarządzania firmą. Jedną z najczęstszych inwestycji, na jakie decydują się uczestnicy programu, jest wdrożenie wszechstronnych systemów ERP. Istotnym celem bonów na cyfryzację jest redukcja ryzyka w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych – jak np. pandemia. Podobnie inne rodzaje dotacji – zarówno krajowych, jak i unijnych – umożliwiają przedsiębiorcom pozyskanie środków na zakup niezbędnych maszyn, urządzeń czy systemów, a tym samym obniżenie kosztów przy jednoczesnym rozwoju.
Cyfrowe horyzonty księgowości: Transformacja cyfrowa biur rachunkowych
Pobierz bezpłatny poradnik
Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-book
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy