Długość czytania:
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest na coraz większą skalę – również w popularnych systemach ERP. Jakie możliwości zapewnia AI w odniesieniu do programów do planowania zasobów przedsiębiorstwa?
AI – czym właściwie jest?
Artificial intelligence, czyli AI, to w tłumaczeniu na polski sztuczna inteligencja, czyli dziedzina informatyki obejmująca maszyny oraz systemy zdolne do naśladowania ludzkiej inteligencji. Mogą one wykonywać czynności podobne do tych wykonywanych przez ludzi – to zasługa interakcji zachodzących między algorytmami, niemal takich samych jak w umyśle człowieka. Wykorzystanie AI w nowoczesnych programach do zarządzania księgowością czy sprzedażą optymalizuje i automatyzuje wiele procesów. Stosuje się ją m.in. w oprogramowaniach ERP.
Systemy ERP – podstawowe informacje
Systemem ERP (Enterprise Resource Planning) nazywa się oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Umożliwia on integrację kilku firmowych obszarów – od księgowości oraz kadr i płac, przez finanse i sprzedaż, aż po sam magazyn oraz produkcję – tym samym usprawniając funkcjonowanie poszczególnych działów i ułatwiając codzienny rozwój firmy. Oprogramowania ERP wykorzystują innowacyjne technologie – w tym właśnie sztuczną inteligencję. Dzięki niej jest możliwe znaczne rozszerzenie możliwości systemów. Przykładowo, Symfonia ERP zapewnia użytkownikom takie funkcjonalności jak:
- zarządzanie finansami i księgowością;
- wsparcie sprzedaży i obsługa magazynu;
- zarządzanie kadrami, płacami i HR (HRM);
- analiza danych;
- zarządzanie produkcją;
- integracja z branżowymi programami informatycznymi i rozwiązaniami innych producentów;
- organizacja szkoleń i kursów online dot. m.in. zmian prawnych czy funkcji programów.
System pozwala wyróżnić się na tle konkurencji bez względu na charakter działalności i branżę, w której działa firma.
Wykorzystanie AI w systemach ERP
Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w systemach ERP coraz częściej. Nic w tym dziwnego – zapewnia ona widoczną automatyzację wielu procesów. Oto kilka przykładów wykorzystania AI w oprogramowaniach do zarządzania przedsiębiorstwem.
Analiza danych
AI w ERP wykorzystuje się głównie do analizy dużej ilości informacji. Analiza danych pozwala z kolei tworzyć przydatne wnioski i raporty, pomocne np. podczas kolejnych akcji marketingowych czy kampanii sprzedażowych. Na podstawie przeanalizowanych danych firma ma szansę tworzyć znacznie skuteczniejsze strategie, a co za tym idzie – szybciej osiągać zamierzone cele i rozwijać biznes. Stała analiza istotnych informacji związanych z przedsiębiorstwem gwarantuje dobry wgląd w sytuację firmy i podejmowanie lepszych decyzji biznesowych. Sztuczna inteligencja ma również zdolność integracji z narzędziami Business Intelligence, co może się okazać niezbędne m.in. podczas analizy finansowej.
Personalizacja systemów ERP
Zastosowanie sztucznej inteligencji w oprogramowaniach ERP umożliwia także personalizację tych systemów. Analiza ważnych danych pozwala na dostosowanie narzędzi do danej działalności oraz jej indywidualnych potrzeb. AI jest w stanie dopasować interfejs oprogramowania do funkcji, z których przedsiębiorstwo korzysta najczęściej. Algorytmy są też w stanie wykrywać ewentualne błędy i nieprawidłowości. Dzięki temu codzienne używanie systemów ERP jest jeszcze bardziej komfortowe, a to z kolei skutkuje poprawą efektywności oraz wydajności pracy.
Zwiększenie bezpieczeństwa
Sztuczna inteligencja daje możliwość wychwytywania ewentualnych zagrożeń i zwiększa zabezpieczenia przed atakami hakerskimi. Dzięki temu w znacznym stopniu wpływa ona na bezpieczeństwo systemów ERP. Możliwe jest bowiem uniknięcie wielu potencjalnych cyberataków oraz ich konsekwencji, takich jak kradzież lub wyciek ważnych firmowych danych.
Optymalizacja łańcucha dostaw
AI w systemach ERP umożliwia wygodną, bieżącą kontrolę nad łańcuchem dostaw w czasie rzeczywistym. Dzięki temu przedsiębiorstwa są w stanie jeszcze lepiej dopasować się do wszelkich zmian na rynku.
Przyszłość księgowości: AI i chmura w programach Symfonii
Pobierz bezpłatny poradnik
Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-book
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy