Długość czytania:
Jak sytuacja związana z pandemią wpłynęła na konieczność wdrażania cyfrowych rozwiązań i postrzeganie Systemów ERP w Polsce? Jakie są korzyści z wdrożenia systemu ERP? Kto i dlaczego powinien zainwestować w system ERP w 2021 roku? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w poniższym poradniku.
Pod względem używania systemów ERP Polska z wynikiem: 28,5% jest dopiero na szóstym miejscu od końca w Unii Europejskiej, gdzie średnia to 34 proc. Wg danych GUS tylko nieco ponad 50% średnich i tylko 21% małych polskich firm korzystało w roku 2019 z systemu ERP.
Jak wiele mamy do zrobienia w obszarze cyfryzacji i informatyzacji przedsiębiorstwa pokazał miniony rok. Praca zdalna, spotkania online, cyfryzacja dokumentów, sprzedaż internetowa, to tylko niektóre ze zjawisk , które zaczęły nam jeszcze intensywniej towarzyszyć w codziennej pracy.
Jeżeli wciąż jeszcze zastanawiasz się, czy warto zainteresować się inwestycją w system ERP, poznaj 7 korzyści płynących z wyboru, wdrożenia i użytkowania systemu ERP:
1. Oszczędność czasu
Jeśli wszystkie dane dotyczące Twojego biznesu znajdą się w jednym miejscu, to zaoszczędzony dzięki temu czas można poświęcić na kwestie naprawdę istotne. Firma zacznie działać znacznie sprawniej i dokładniej. Papierowe faktury zakupu wędrujące z biurka na biurko? Zamówienia zbierane w zeszycie albo arkuszu kalkulacyjnym? Druki wniosków urlopowych? System ERP przyspieszy wprowadzanie wszelkiego rodzaju dokumentów i faktur, zautomatyzuje ich akceptację i księgowania. Ofertę wysłaną kontrahentowi błyskawicznie można zamienić w elektroniczne zamówienie, a po jego potwierdzeniu – w e-fakturę. W swoim smartfonie sprawdzisz saldo i złożysz wniosek o urlop. System ERP umożliwi Ci wymianę danych w obrębie jednego, spójnego środowiska.
2. Automatyzacja i poprawa wydajności
Jeżeli firma nie wsiadła jeszcze do pociągu pod nazwą cyfryzacja i hołduje tradycji dokumentacji papierowej, to nie da się uniknąć wielu żmudnych i powtarzalnych zadań, które z kolei mogą powodować wiele błędów. Generowanie raportów, monitorowanie poziomów zapasów, śledzenie kart czasu pracy, czy przetwarzanie zamówień i danych historycznych dotyczących klientów – tego typu czynności są nierzadko wpisane w obowiązki pracowników i wymagają od nich wielu godzin.
System ERP pozwala w dużym stopniu na ich automatyzację. To pozwala uniknąć błędów, daje więcej czasu pracownikom, dzięki czemu poprawia wydajność pracy. Systemy ERP mają wbudowane funkcje do wykonywania wielu zaawansowanych obliczeń w ciągu kilku chwil. Wszystko to uwalnia zasoby i sprawia, że personel może zająć się zadaniami, które wpływają na większe zyski dla organizacji.
Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do wybranych materiałów
3. Poprawa współpracy
Systemy ERP mogą się różnić poszczególnymi funkcjami, ale praktycznie wszystkie i każdy, dobrze wdrożony, w znaczący sposób poprawiają współpracę pomiędzy poszczególnymi działami oraz konkretnymi specjalistami w firmie. Baza danych ERP zapewnia firmie „jedyne źródło prawdy”, z którego można czerpać wszelkie informacje. To zmniejsza ilość błędów spowodowanych przez nieprawidłową pracę z danymi, co przyczynia się także do obniżenia kosztów operacyjnych. System będzie przypominał o każdym istotnym terminie i wspierał w realizacji zadania.
Dzięki wdrożeniu systemu ERP pracownicy biurowi mogą efektywnie pracować zdalnie, zachowując operacyjną działalność biznesu. Szybko i bezpiecznie, z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. W magazynie Twój zespół może pracować z kilkoma niezależnymi skanerami kodów kreskowych. Na hali produkcyjnej pracownicy mogą wprowadzać dane poprzez czytniki kodów i panele dotykowe. Nieobecności trafią do rozliczenia wprost z mobilnej aplikacji.
Wszystkie te dane są zgromadzone w jednym systemie, nie ma potrzeby ich scalania, z różnych źródeł. Wszystkie dane są kompilowane, przechowywane i dostępne z poziomu jednego systemu ERP, a więc nie trzeba się martwić, że coś może być niekompletne lub niezabezpieczone.
Przykładowo: jeśli w firmie informacje o kliencie są wprowadzane w różnych miejscach, plikach,
w wielu systemach, wówczas łatwo o ludzki błąd, a istotne dla firmy decyzje mogą się opierać
o nieaktualne, bądź wręcz – błędne dane. A zadania, które zostały już ukończone, ktoś będzie realizował ponownie. ERP usprawnia pracę i minimalizuje ryzyko wystąpienia tego typu pomyłek.
4. Bezpieczeństwo, nie tylko prawne
Wszyscy wiemy, jak często zmienia się w Polsce prawo dotyczące prowadzenia firmy. W wielu obszarach. Stanowi to często nie lada wyzwanie dla personelu i zajmuje sporo czasu. Tylko w 2020 r. uchwalono w Polsce 14,9 tys. stron maszynopisu nowego prawa, co i tak było o 30% mniej niż w roku poprzednim (za Grant Thortnon).
System ERP ma już wbudowane mechanizmy zapewniające zgodność z danymi przepisami, na straży których stoi dostawca oprogramowania. Ponadto ERP zapewnia narzędzia do zarządzania ryzykiem, czy też do prognozowania, pozwalające przewidywać zdarzenia dotyczące popytu, pracy i budżetów. Sumarycznie firma może – za sprawą ERP – tworzyć dokładniejsze budżety, harmonogramy i plany rozwoju produktów.
Bardzo dobrym rozwiązaniem, by zawsze mieć dostęp do aktualnego rozwiązania jest skorzystanie
z ERP w subskrypcji.
5. Poprawa monitorowania zapasów i planowania produkcji
Dla wielu firm dużym wyzwaniem jest śledzenie i monitorowanie rosnących poziomów zapasów. Niekiedy firma nawet nie zdaje sobie sprawę jak duże środki ma zamrożone w magazynach, które dzięki ERP może uwolnić i tym samym zwiększyć swoją płynność finansową.
System ERP wykorzystując kody QR czy lub znaczniki RFID i numery seryjne, pomaga śledzić poziom zapasów w różnych magazynach, oceniać jaki towar jest w transporcie, a co leży na półkach i jest gotowe do odbioru dla klienta. Zyskujemy lepszą widoczność i wgląd w dane, a to sprawia, że optymalizujemy proces kompletacji, pakowania i wysyłki zamówień.
Możemy również konfigurować własne KPI (– ang. Key Performance Indicators, Kluczowe wskaźniki efektywności) i śledzić np. które produkty są najczęściej zamawiane, czy też które zapewniają najmniejszą opłacalność. Kierownicy magazynów zyskują dane o zapasach w czasie rzeczywistym, przez co mogą podejmować trafniejsze decyzje.
Dla firm, które nie tylko sprzedają ale też – produkują, system ERP wspiera też zarządzanie produkcją: zapewnia wgląd we wszystkie operacje produkcyjne, także te na hali produkcyjnej.
Dzięki temu pracownik może optymalizować proces produkcji i lepiej zarządzać pracą, maksymalizując wydajność. Może np. zarządzać środkami trwałymi i listą materiałów, jak również tworzyć i edytować własne BOM-y, czy też śledzić wszelkie zmiany oraz analizować dane historyczne.
Jeśli zaś chodzi o środki i zasoby stałe, system ERP pozwala zaplanować np. konserwację sprzętu, aby zminimalizować nieoczekiwane przestoje, poprawiając tym samym rentowność organizacji i pracę łańcucha dostaw.
Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do wybranych materiałów
6. Dokładniejsze analizy
Ze względu na to, że system ERP rejestruje i przechowuje wszystkie dane wprowadzane przez użytkowników, jest doskonałym narzędziem do analiz Business Intelligence (BI).
Często pracownicy zapytani o to co zajmuje im najwięcej czasu, odpowiadają: robienie raportów
i zestawień, a potem ich aktualizacja. Często przygotowanie, zgromadzenie danych ich kompilacje i weryfikacje w podstawowym zestawie raportów oznacza kilka dni pracy. System ERP generuje takie zestawienia i dane w ciągu kilku chwil.
System ERP daje dostęp do tych danych w różnoraki sposób: od samej aplikacji, przez arkusze kalkulacyjne, aż po dostęp przez przeglądarkę internetową. Każdy pracownik, w zależności od roli, może mieć zdefiniowany dostęp do stale aktualnych danych i podsumowań zaraz po zalogowaniu się. Raporty tego typu obejmują wiele aspektów działalności, od zestawień przychodów i wydatków, po niestandardowe wskaźniki KPI. Wszystko to przekłada się na możliwość podejmowania lepszych, bardziej precyzyjnych decyzji w krótszym czasie.
7. Oszczędności finansowe
Wśród wielu polskich firm, zwłaszcza tych małych i średnich, ciągle pokutuje przekonanie, że system ERP to spory wydatek, inwestycja, na którą ich nie stać; że systemy ERP są dobre dla dużych organizacji. Jednakże dzisiaj system ERP nie musi być już kupowany jednorazowo, z często bardzo wysoką opłatą za licencję. System można zacząć używać w modelu usługi z opłatą w postaci subskrypcji, dzięki czemu radykalnie obniża to koszt takiej inwestycji. W ten sposób na ERP może sobie pozwolić nawet firma zatrudniająca kilku pracowników. Poza tym – rozwiązanie takie jak Symfonia, można też wdrażać, w zależności od aktualnych potrzeb, w różnych poziomach zaawansowania, a samo wdrożenie może być realizowane etapami. Dzięki temu firma płaci tylko za te elementy, których rzeczywiście używa.
Miniony rok z COVID19 spotęgował znaczenie systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa. Rok 2021 może więc być przełomowym w tym obszarze. Wdrożenie systemu ERP z pewnością wpłynie pozytywnie na zarządzanie firmą oraz będzie w stanie wpłynąć na jej rozwój. Czy zatem warto inwestować w System ERP w tym roku? Odpowiedź jest jedna: oczywiście, że warto!
Historie sukcesu wdrożenia oprogramowania Symfonia ERP
Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do wybranych materiałów
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy