Długość czytania:
Epidemia COVID-19 postawiła przed firmami branży produkcyjnej wiele poważnych, całkowicie nowych wyzwań. Dystans społeczny na liniach montażowych, zakłócenia w łańcuchach dostaw, ograniczona możliwość podróżowania, konieczność ściślejszego nadzoru – to tylko część z nich. Jak sobie radzić w nowej, trudnej rzeczywistości; gdzie szukać pomocy? Dołącz do Grupy Wsparcia dla firm produkcyjnych, dziel się swoimi problemami, wyzwaniami, przed którymi stoi Twoja firma, zadawaj pytania ekspertom i innym przedsiębiorcom, by wspólnie przejść przez kryzys.
Według danych PwC aż 71 międzynarodowych firm produkcyjnych skarży się, że epidemia ma negatywny wpływ na ich wyniki finansowe, zasoby kapitałowe oraz płynność finansową, 64% obawia się potencjalnej globalnej recesji, a 41% boi się, negatywny wpływ epidemii na rynek pracy przełoży się na zmniejszenie produktywności. Niemal tylu samo przedsiębiorców (40%) obawia się zmniejszenia konsumpcji z powodu spadku zaufania konsumentów.
Jak widać obaw przedstawicieli firm produkcyjnych jest wiele i są one niezwykle poważne. Sytuacja w światowej gospodarce nie zmieniała się jeszcze nigdy tak dynamicznie, jak w ostatnim roku.
Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do wybranych materiałów
Ubiegłoroczne badania Scandinavian-Polish Chamber of Commerce pokazało, że (niezależnie od branży) aż 90% firm działających w Polsce zanotowało zmniejszenie sprzedaży. W połowie ubiegłego roku zmniejszenie produkcji okazało się znacznie większym problemem niż wcześniej prognozowano, a jednym z głównych wyzwań okazały się zamknięte granice i trudności w dostarczaniu towarów (w tym także przepływ towarów od poddostawców).
Właściciele zakładów produkcyjnych muszą dziś od nowa budować strategie zarządzania przedsiębiorstwem, co – przy rosnących w takim tempie kosztach i piętrzących się problemach – nie jest zadaniem łatwym. Wiele spółek dziś nie wyobraża sobie innej organizacji pracy bez zdalnego monitorowania i nadzorowania postępów prac. Pandemia już pokazała, jak szybko może dojść do zerwania dotychczasowych łańcuchów dostaw lub absencji większości członków załogi
Zauważają to także przedsiębiorcy z branży produkcyjnej, którzy decydują się na wdrażanie zaawansowanych rozwiązań w zakresie cyfryzacji i automatyzacji produkcji. Potrzeby te są często bardzo zindywidualizowane, stąd i rozwiązania technologiczne muszą odpowiadać na oczekiwania konkretnej organizacji. Tu bierzemy pod uwagę takie czynniki, jak: zasoby ludzkie, wielkość przedsiębiorstwa, specyfika przedsiębiorstwa, sposób prowadzenia działalności, zagrożenie zakażeniem wirusem covid19 – czyli wszystko to, co ma wpływ na optymalizację produkcji.
O wyżej wspomnianych, codziennych wyzwaniach firm produkcyjnych słyszę coraz częściej podczas szkoleń i spotkań z przedstawicielami firm produkcyjnych z całej Polski. Tych zapytań jest coraz więcej, dlatego z myślą o ich odpowiednim zaadresowaniu przygotowaliśmy miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń dla osób żywo zainteresowanych wymianą wiedzy i doświadczeń w firmach produkcyjnych. Grupa „Zarządzanie produkcją – wymiana wiedzy i doświadczeń” dostępna jest na Facebooku i przeznaczona dla początkujących i zaawansowanych w tematyce automatyzacji produkcji; teoretyków i praktyków, handlowców, wdrożeniowców i personelu firm produkujących.
W grupie jestem obecny także ja i mam nadzieję, móc podzielić się z Państwem swoimi przemyśleniami w tym zakresie. Mam przyjemność pracować dla rynku IT od ponad 20 lat. Obecnie zajmuje się wprowadzaniem w praktyce rozwiązań informatycznych z zakresu automatyzacji produkcji w Symfonii ERP. Na grupie pojawią się treści związane dobrymi praktykami branżowymi, komentarze do aktualnych wydarzeń branżowych, trendy na rynku produkcji.
Zapraszam do wspólnej dyskusji!
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy