Długość czytania:
1 lipca 2024 roku w życie wejdzie obligatoryjny Krajowy System e-Faktur. Od 2022 roku integracja z systemem jest dobrowolna – za kilka miesięcy większość przedsiębiorców podlegających polskim przepisom podatkowym będzie musiała przejść na faktury ustrukturyzowane. Co warto wiedzieć na temat zbliżających się zmian?
KSeF – kilka podstawowych informacji
Krajowy System e-Faktur jest platformą, która umożliwia wystawianie, udostępnianie i przechowywanie tzw. faktur ustrukturyzowanych. Została ona stworzona z myślą zarówno o czynnych podatnikach VAT, jak i o tych przedsiębiorcach zwolnionych z podatku VAT. KSeF zapewnia dostęp do informacji z faktur w czasie rzeczywistym. Do ich wystawiania służy m.in. Aplikacja Podatnika KSeF przygotowana przez ministerstwo lub Aplikacja e-Mikrofirma – choć można korzystać również z innych programów do obsługi faktur ustrukturyzowanych (takich jak Symfonia KSeF).
Wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur miało się odbyć już 1 stycznia 2024 roku, jednak ostatecznie termin przesunięto na 1 lipca tego samego roku.
Obowiązkowa integracja z KSeF – co się zmieni?
Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wiąże się z pewnymi zmianami, na które przedsiębiorcy muszą być przygotowani. Czas od wprowadzenia dobrowolnego KSeF miał umożliwić im właśnie przygotowanie biznesu do nowego rozwiązania – m.in. przeszkolenie pracowników dostosowanie procesów obsługi faktur czy zakup odpowiedniego oprogramowania.
Wprowadzenie obowiązkowego KSeF zoptymalizuje nie tylko proces wystawiania faktur, ale i cały obieg dokumentów. Projekty faktury wystawiane w standardowych programach fakturujących zanim trafią do odbiorcy zostaną przez KSeF zweryfikowane pod kątem zgodności ze wzorem e-faktury czyli błędów technicznych. KSeF przyjmuje do przekazania nabywcy wyłącznie zweryfikowane faktury. W przypadku awarii KSeF możliwe będzie wystawianie faktur w trybie offline już poza systemem z obowiązkiem dosłania do KSeF – dotyczy to również faktur korygujących.
Poza KSeF pozostaną za to bilety pełniące wcześniej funkcję faktur, faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS czy też faktury konsumenckie (B2C). Paragony fiskalne z NIP-em do kwoty 450 PLN będą traktowane jako faktury uproszczone do ostatniego dnia 2024 roku.
Po wprowadzeniu obowiązkowego KSeF wymiana faktur między przedsiębiorcami będzie realizowana wyłącznie za pośrednictwem tego systemu – dostęp do faktur będzie miał przedsiębiorca oraz upoważnione przez niego osoby, np. księgowy czy konkretni pracownicy.
Jakie korzyści przyniesie przedsiębiorcom obligatoryjny KSeF?
Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur zapewni przedsiębiorcom wiele korzyści. To przede wszystkim znaczna optymalizacja procesów firmowych, głównie tych związanych z obsługą faktur kosztowych. Faktury elektroniczne docierają do nabywcy najszybciej jak to tylko możliwe.
Przewodnik po KSeF dla biur rachunkowych
Pobierz bezpłatny poradnik o KSeF dla biur rachunkowych
Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-book
KSeF wpłynie pozytywnie na lesze wykorzystanie czasu po stronie księgowości. Zamiast poświęcać go na ręczne wypisywanie dokumentów czy żmudne przeszukiwanie szuflad w celu znalezienia konkretnej faktury, przedsiębiorca i pracownicy będą mogli skupić się na innych kluczowych zadaniach. Faktury ustrukturyzowane przechowywane w jednym miejscu w systemie są ponadto skutecznie zabezpieczone przed zniszczeniem, zagubieniem lub trafieniem w niepowołane ręce.
Przeczytaj także: 10 najpopularniejszych mitów na temat KSeF – Symfonia
Znacząco spada także samo ryzyko błędów w treści dokumentów. Co więcej, wdrożenie KSeF wiąże się z krótszym okresem oczekiwania na zwrot podatku – będzie to teraz 40 dni zamiast 60. Jest to duży plus zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, którym trudniej utrzymać płynność finansową.
System zapewnia wygodny, łatwy dostęp do dokumentacji i pozwala na bieżące monitorowanie jej przepływu. Co więcej, przechowuje on faktury elektroniczne przez 10 lat, co wpływa na oszczędność kosztów u przedsiębiorców.
Dużym atutem Krajowego Systemu e-Faktur jest także szybsza wymiana informacji między kontrahentami. Rozwiązanie to pozwala uzyskać konkretne korzyści, aby je odczuć wymaga jednak odpowiedniego wdrożenia w organizacji o czym przekonało się już część polskich przedsiębiorców.
Masz pytania dotyczące KSef?
Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą!
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy