Długość czytania:
Integracja z Krajowym Systemem e-Faktur będzie obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców od 1 lipca 2024 roku. 1 września 2023 wprowadzone zostały jednak pewne nowe przepisy związane z wystawianiem e-faktur. Mają one na celu ułatwienie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur oraz przyspieszenie dokonywanych transakcji. Czego dotyczą zmiany i co powinna wiedzieć każda osoba prowadząca własną działalność?
Nowa struktura e-faktury
W związku ze zmianami wprowadzonymi 1 września tego roku e-faktura wystawiana przy użyciu KSeF posiada nową strukturę. Wśród obowiązkowych danych, których nie może w niej zabraknąć, znajdują się nazwy i adresy sprzedawcy oraz nabywcy, data realizacji usługi lub dokonania sprzedaży, a także data wystawienia samej faktury. Co ważne, w przypadku e-faktur z KSeF niezbędne jest uwzględnienie oznaczeń negatywnych. Oprócz danych obowiązkowych nowa e-faktura zawiera także dane niezbędne – te pola muszą być uzupełnione jedynie wówczas, gdy wymagają tego konkretne okoliczności. Jeżeli nie zostaną one wypełnione, nie będzie to jednak uznawane za błąd techniczny. Krajowy System e-Faktur zaakceptuje dokument, jednak może się okazać, że osoba wystawiająca fakturę będzie musiała w późniejszym czasie przeprowadzić jej korektę. Trzecim elementem nowej e-faktury są dane fakultatywne, np. wartość kapitału zakładowego czy numer VIN samochodu. Puste pola nie mają jednak w tym przypadku dużego wpływu na poprawność całej faktury. Nowy wzór elektronicznej umowy ma zostać zaakceptowany przez wszystkich podatników, a dzięki temu, że można korzystać z niego już teraz, może pomóc im w zrozumieniu zmian. Firmy, które wciąż korzystają z dawnego schematu, będą musiały dostosować się do nowych przepisów.
Lista kontrolna przygotowania do KSeF
Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać listę kontrolną
Nowe przepisy dot. faktur zaliczkowych
Nowe przepisy dotyczą również faktur zaliczkowych, a zmiany związane z ich wystawianiem wiążą się z samym KSeF. Dotąd należało wystawiać je nawet w sytuacji, gdy wpłata zaliczki oraz końcowa sprzedaż odbyły się w tym samym okresie rozliczeniowym. W związku z obowiązującymi od września przepisami przedsiębiorca nie ma już obowiązku wystawiania faktury zaliczkowej, jeżeli klient przekazał mu część bądź całość kwoty w miesiącu, w którym dokonano sprzedaży lub wykonano usługę. Nowe zasady nie dotyczą jednak szczególnych terminów wystawiania faktur wymienionych w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT. Co więcej, jeżeli faktura zaliczkowa zostanie wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, musi zawierać numer.
Przeczytaj także: Integracja KSeF z twoim systemem księgowym: jak to zrobić?
Zmiany w wystawianiu faktur korygujących
Obowiązujące od września zmiany związane są również z fakturami korygującymi. Jeśli faktura związana z korektą jest wystawiona w postaci elektronicznej za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur, nie może zabraknąć w niej numeru KSeF faktury, w której pojawił się błąd. Od 1 września 2023 roku nowy przepis dotyczy nawet podmiotów, które nie posiadają siedziby działalności na terenie Polski. Wyjątek stanowią sytuacje, w których faktura korygowana nie posiada tego numeru.
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy