Długość czytania:
Zakładając własną firmę, przedsiębiorca może wybrać jedną z trzech form opodatkowania – tę, która okaże się dla niego najkorzystniejsza. Raz podjęta decyzja nie jest jednak ostateczna. Przepisy dopuszczają bowiem możliwość, by raz do roku zmienić sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który chce tego dokonać, musi jednak pamiętać o obowiązujących go terminach. Do kiedy można zmienić formę opodatkowania? Jakie formalności się z tym wiążą? O tym w niniejszym artykule.
Spis treści:
- Formy opodatkowania działalności gospodarczej
- Jak zmienić formę opodatkowania?
- Kiedy należy dokonać zmiany formy opodatkowania?
- Zmiana formy opodatkowania – kiedy warto?
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy przedsiębiorca może raz w roku zmienić formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Musi jednak pamiętać o spełnieniu określonych wymogów formalnych.
- Tym najważniejszym jest konieczność wypełnienia oświadczenia o formie opłacania podatku dochodowego i przesłania go do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.
- Takie oświadczenie można złożyć online za pomocą formularza dostępnego na stronie rządowej.
- Zmiana formy opodatkowania jest możliwa w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik uzyskał pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej.
- Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców, którzy pierwszy dochód z działalności uzyskali w grudniu. Ci mogą zmienić sposób opodatkowania jedynie do końca danego roku podatkowego.
Formy opodatkowania działalności gospodarczej
Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może wybierać spośród trzech podstawowych form opodatkowania dochodów:
- skali podatkowej, nazywanej inaczej opodatkowaniem na zasadach ogólnych – to najpopularniejsza forma opodatkowania, z której korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych. W przypadku skali podatkowej stawka podatku wynosi 12%, jeśli dochody nie są wyższe niż 120 000 zł rocznie i 32% od nadwyżki ponad powyższą kwotę. Wybierając opodatkowanie skalą podatkową, przedsiębiorcy zyskują prawo do ulg i odliczeń;
- podatku liniowego – ta forma opodatkowania to dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy decydują się zrezygnować ze skali podatkowej ze względu na rosnące dochody. Bez względu na ich wysokość, stawka podatku wynosi w tym przypadku 19%.
Rozliczając się podatkiem liniowym, nie ma możliwości odliczania ulg, a ponadto – nie obowiązuje kwota wolna od podatku; - ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – ta forma opodatkowania obejmuje wiele różnych stawek od 2% do 17% w zależności od typu działalności. Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku przychód osiągnięty po uwzględnieniu odliczeń przysługujących przedsiębiorcy. Ryczałt mogą wybierać przedsiębiorcy, których przychody w roku podatkowym nie przekraczają 2 milionów euro.
Istnieje również czwarta, dodatkowa forma opodatkowania działalności – a mowa o karcie podatkowej. Warto jednak wiedzieć, że od 2022 roku mogą korzystać z niej wyłącznie przedsiębiorcy, którzy wybrali tę formę opodatkowania jeszcze przed 2022, a obecnie ją kontynuują.
Przeczytaj również: Optymalizacja podatkowa – czym jest i jak ją stosować, by uniknąć problemów z fiskusem?
Symfonia Finanse i Księgowość
Firmowa księgowość pod kontrolą!
Jak zmienić formę opodatkowania?
Jeżeli w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca uzna, że obecna forma opodatkowania nie jest dla niego korzystna, ma prawo do jej zmiany. Przeprowadza się ją przez aktualizację danych w CEIDG – zarówno stacjonarnie podczas wizyty w urzędzie, jak i za pośrednictwem Internetu. W przypadku tej drugiej opcji, zmianę formy opodatkowania zgłasza się za pomocą Wniosku o zmianę danych firmy . W sekcji „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego” wystarczy zaznaczyć nową formę opodatkowania. Aktualizacja danych oznacza jednocześnie rezygnację z dotychczasowego sposobu rozliczania się z fiskusem. Uzupełniony w ten sposób wniosek należy jeszcze podpisać i wysłać do właściwego urzędu skarbowego. Niezależnie jednak od tego, czy przedsiębiorca zdecyduje się zmienić formę opodatkowania online, czy podczas wizyty w urzędzie, musi przestrzegać wyznaczonych terminów.
Kiedy należy dokonać zmiany formy opodatkowania?
Chcąc zmienić formę opodatkowania działalności, podatnicy muszą stosować się do konkretnych terminów. W przypadku wyboru ryczałtu lub podatku liniowego wnioski o zmianę można składać do 20. dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w roku podatkowym bądź do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu danego roku. Jeżeli jednak w poprzednim roku przedsiębiorca wybrał kartę podatkową, zmiany może dokonać do 20 stycznia. Rok 2022 stanowił wyjątek od tej reguły – od lipca podatnicy mogli rozliczać się za drugie półrocze na zasadach skali podatkowej, nawet jeśli wcześniej rozliczali się ryczałtem.
Przeczytaj także: Zaliczki na CIT. Jak automatyzacja pracy pomaga uniknąć pomyłek?
Zmiana formy opodatkowania – przykład:
Pan Adam prowadzi firmę budowlaną. W 2024 r. chciałby zmienić sposób opodatkowania z zasad ogólnych na podatek liniowy. Pierwszy przychód z działalności gospodarczej uzyskał 7 lutego. Do kiedy może zmienić formę opodatkowania?
Ponieważ Pan Adam pierwszy przychód z działalności gospodarczej uzyskał 7 lutego 2024 r., zmiany formy opodatkowania powinien dokonać do 20 marca.
Testuj Symfonia eBiuro za darmo przez 45 dni!
Zmiana opodatkowania w trakcie roku – czy jest możliwa?
Przedsiębiorca, który w danym roku uzyskał dochody z działalności gospodarczej, musi kontynuować sposób rozliczenia z fiskusem na dotychczasowych zasadach. W jego przypadku zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie jest możliwa. Niektóre osoby, chcąc zmniejszyć obciążenia podatkowe, decydują się na likwidację dotychczasowej działalności gospodarczej i założenie nowej, opodatkowanej według odmiennych zasad. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z tego rozwiązania, musi jednak pamiętać nie tylko o złożeniu wniosku o wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, lecz również o dopełnieniu innych formalności, związanych np. ze sporządzeniem spisu z natury.
Zmiana formy opodatkowania – kiedy warto?
Zmiana formy opodatkowania w niektórych sytuacjach może być dla firmy bardzo korzystna. Jeśli uzyskujesz rocznie wysokie dochody, zmieniając opodatkowanie skalą podatkową na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź podatek liniowy możesz uniknąć płacenia aż 32% podatku przy przekroczeniu granicy 2. progu skali podatkowej. Jeżeli z kolei rozliczasz się w oparciu o podatek liniowy, lecz nie masz zbyt wysokich kosztów uzyskania przychodów, warto zmienić formę opodatkowania na ryczałt. A co jeśli marzysz o poszerzeniu swojej działalności i z miesiąca na miesiąc generujesz coraz większe koszty? W tym przypadku zmiana formy opodatkowania również może się okazać dobrą decyzją. Jeśli jednak tego rodzaju zmiany nie będą wcale dla firmy korzystne, lepiej pozostać przy aktualnej formie opodatkowania.
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy