Długość czytania:
Krótkoterminowy kredyt kupiecki, nazywamy również kredytem handlowym lub towarowym, to jedna z atrakcyjniejszych form finansowania. Decyduje się na niego coraz więcej przedsiębiorców – stanowi on bowiem doskonałą alternatywę dla kredytów w bankach i ułatwia pozyskiwanie kolejnych klientów. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju kredytu?
Spis treści:
- Co to jest kredyt kupiecki?
- Zasady udzielania kredytu kupieckiego
- Kredyt kupiecki – dla kogo?
- Limit kupiecki i okres kredytu
- Kredyt kupiecki – zalety i wady
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Kredyt kupiecki to nic innego, jak odroczona płatność za dostarczone towary lub usługi. Stanowi on popularną formę krótkoterminowego finansowania dla przedsiębiorstw.
- Mechanizm działania kredytu kupieckiego jest stosunkowo prosty – sprzedawca, który go udziela, zgadza się na otrzymanie zapłaty w późniejszym terminie.
- Dzięki takiemu rozwiązaniu kupujący może uregulować należność dopiero wtedy, gdy uda mu się sprzedać zakupione wcześniej produkty.
- Kredyt kupiecki nie jest ściśle uregulowany prawnie. Daje to stronom dużą swobodę w ustalaniu warunków płatności.
- W obrocie gospodarczym kredyt kupiecki występuje w dwóch podstawowych formach: jako kredytu odbiorcy i kredytu dostawcy.
Co to jest kredyt kupiecki?
Kredytem kupieckim nazywamy kredyt udzielany przez przedsiębiorcę będącego dostawcą towarów lub usług drugiemu przedsiębiorcy – odbiorcy towaru lub usług. Może on występować w formie:
- kredytu odbiorcy, stosowanego w przypadku towarów o dużej wartości – to zaliczka na towar lub usługę, które nie zostały jeszcze dostarczone/zrealizowane;
- kredytu dostawcy, polegającego na odroczeniu terminu płatności – zarówno przez wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności, jak i przez zawarcie umowy.
Kredyt kupiecki to trafione rozwiązanie w sytuacji, gdy kupujący nie ma wystarczającej ilości środków do zakupu towaru w chwili, w której znajduje się on w sprzedaży. Dzięki niemu przedsiębiorca może nabyć towar, a z dostawcą rozlicza się już po jego zbyciu.
Zasady udzielania kredytu kupieckiego
Starania o kredyt kupiecki są zdecydowanie łatwiejsze i mniej czasochłonne niż w przypadku kredytu hipotecznego udzielanego przez banki. W tym przypadku to nabywca oraz dostawca ustalają między sobą warunki kredytu i wspólnie tworzą treść umowy. Niekiedy strony decydują się wyłącznie na wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności, rezygnując ze spisywania umowy. Z kredytu kupieckiego korzystają zazwyczaj małe i średnie firmy, w tym jednoosobowe działalności gospodarcze.
Wraz z nim występuje czasami dodatkowy instrument – skonto, czyli rabat. W takiej sytuacji kredytobiorca ma możliwość otrzymania zniżki jeśli zapłaci za towar lub usługę tuż po ich otrzymaniu bądź realizacji. Wybierając płatność z terminem odroczonym, traci on z kolei prawo do takiego rabatu.
Kredyt kupiecki – dla kogo?
Kredyt kupiecki to często ratunek dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z chwilowymi trudnościami finansowymi. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja dla firm, które nie chcą obciążać się wysokimi kosztami kredytów bankowych. Z takiego rozwiązania często korzystaj a również przedsiębiorstwa, którym zależy na dużej elastyczności w ustalaniu warunków spłaty lub takie, które w danym momencie nie posiadają odpowiednich środków do uregulowania należności.
Limit kupiecki i okres kredytu
Okres, na jaki udzielany jest kredyt kupiecki, ustalają między sobą przedsiębiorcy. Wpływa na niego m.in. rodzaj towaru lub usługi, ich cena czy sama branża. Zazwyczaj jest to 30 dni, jednak jeśli przedsiębiorcy decydują się na kredyt kupiecki na początku współpracy, bywa on udzielany na kilka dni. W takim okresie nabywca jest w stanie uregulować należność i nie musi decydować się na finansowanie zewnętrzne w celu pokrycia bieżących kosztów, np. względem ZUS-u. Maksymalna kwota, na jaką przedsiębiorca może zaciągnąć kredyt – czyli tzw. limit kupiecki – nie jest stała. W przypadku owocnej, godnej zaufania współpracy, najczęściej ulega on stopniowemu wzrostowi.
Kredyt kupiecki – zalety i wady
Kredyt kupiecki to rozwiązanie pełne zalet – zwłaszcza z punktu widzenia niewielkich przedsiębiorstw. Wiąże się ono z korzyściami zarówno dla nabywcy, jak i dla dostawcy towarów lub usług. W przeciwieństwie do kredytu bankowego kredyt kupiecki wyróżnia brak oprocentowania. W tym przypadku dostawca nie pobiera również opłat dodatkowych, np. prowizji. Kredyt kupiecki nie wymaga ponadto dopełniania żadnych skomplikowanych formalności i składania dziesiątek dokumentów.
Oferując tego rodzaju kredyt, przedsiębiorca może pozyskać jeszcze więcej nowych klientów i nawiązać współprace na długie lata. Kredytobiorca ma z kolei szansę na redukcję kosztów, oszczędność czasu i sprzedaż zamówionych towarów jeszcze przed ich opłaceniem. Jak każde tego typu rozwiązanie, kredyt kupiecki ma też wady – opóźnione płatności wiążą się bowiem z pewnym ryzykiem. W przypadku wystąpienia zatoru płatniczego przedsiębiorca udzielający kredytu może mieć trudności z uregulowaniem własnych należności.
Przeczytaj także: Strategie rozwoju dla średnich firm: jak przeskoczyć przeszkody wzrostu? – Symfonia
Kredyt kupiecki to wygodne narzędzie finansowe, jednak wymaga ostrożności. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami, zwłaszcza dotyczącymi terminów płatności. Warto bowiem pamiętać, że wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności nie zmienia faktu, że towar staje się własnością kupującego już w momencie jego odbioru bez względu na to, kiedy nastąpi faktyczne rozliczenie transakcji.
Nie bez powodu kredyt ten przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy na pewno są w stanie spłacić go w umówionym terminie – mowa zwłaszcza o przedsiębiorcach, z którymi współpraca trwa już przez długi czas. Niezwykle ważna jest więc dokładna weryfikacja każdego kontrahenta przed nawiązaniem współpracy i uwzględnienie w umowie zapisów o konkretnych zabezpieczeniach. Dobrym krokiem może się okazać także ubezpieczenie kredytu kupieckiego.
Jak przestawić się na elektroniczne fakturowanie?
Pobierz bezpłatny poradnik, jak przejść na KSeF
Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-book
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy