Długość czytania:
W wybranych branżach już od listopada tego roku została wprowadzona obowiązkowa metoda płatności za faktury w formie tzw. split paymentu, co ma wyeliminować nadużycia w rozliczaniu VAT. Podzielona płatność zastąpiła w tej roli stosowany wcześniej mechanizm odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych.
Split payment - Kompedium wiedzy
Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do wybranych materiałów
Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług przewidują, że firmy, które dotychczas realizowały sprzedaż w dostawach krajowych z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia, mają obowiązek zmienić model fakturowania i wystawiać zwykłą fakturę, ale dodatkowo oznaczoną dopiskiem „mechanizm podzielonej płatności”. Wejście w życie znowelizowanej ustawy w praktyce wyeliminowało praktykę odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych. Jakie są najważniejsze zmiany związane z tą nowelizacją ustawy o VAT?
Wprowadzenie obowiązku stosowania split payment w obrocie niektórymi towarami i usługami
Zmiana w przepisach dotyczy firm realizujących obecnie dostawy towarów i usług wymienione w załącznikach 11, 13 i 14 do ustawy o VAT. Dodatkowo jednak ustawodawca wprowadza kolejny załącznik (15), zawierający katalog towarów i usług, których nabycie powoduje obowiązkowe zastosowanie metody split payment przy regulowaniu płatności za fakturę zakupu, gdy znajdzie się na niej towar z załącznika. Zmiana dotknęła sprzedawców i nabywców, czyli firmy obracające 150 towarami lub świadczących wskazane usługi, w tym handlujące węglem kamiennym i brunatnym, produktami węglowymi, częściami i akcesoriami do pojazdów silnikowych, a także maszynami i urządzeniami elektrycznymi oraz akcesoriami do nich.
Ustalenie limitu kwotowego, od którego split payment jest obowiązkowy
Obligatoryjny split payment dotyczy wyłącznie transakcji B2B. Nowelizacja wprowadziła obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności dla transakacji o wartości przekraczającej 15 tys. złotych, niezależnie od tego, czy są one płacone jednym czy większą liczbą przelewów. Faktury o wartości mniejszej niż 15 tys. zł nie są objęte obowiązkowym split payment. W odniesieniu do nich decyzja nabywcy o tym czy zastosować ten model płatności, jest w pełni dobrowolna.
Konieczne zmiany w oznaczeniach na fakturze
W związku z wprowadzeniem nowych przepisów, sprzedawca towarów objętych obowiązkowym split payment pod rygorem sankcji jest zobowiązany umieszczać na fakturach sprzedaży adnotację „mechanizm podzielonej płatności”. Dotyczy to faktur o łącznej wartości dla danego kontrahenta od 15 tys. zł. Co więcej, ustawa wprowadziła zapis obligujący strony transakcji do jej rozliczenia w modelu split payment. Zapis w art. 108a, pkt.1b miał za zadanie wyeliminować ewentualne praktyki kontrahentów mające na celu ominięcie mechanizmu podzielonej płatności, np. poprzez zawieranie stosownych zapisów w umowach handlowych. Z punktu widzenia fiskusa wszelkie tego typu działania jako sprzeczne z ustawą będą sankcjonowane.
Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do wybranych materiałów
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy