Długość czytania:
Najnowsze badania pokazują, że pracownicy niezwykle cenią sobie możliwość korzystania z elastycznych godzin pracy i jest to dla nich zachętą do zatrudnienia lub pozostania u danego pracodawcy.
Raport firmy BT, w którym ankietowano ponad 1500 europejskich pracowników biurowych z pytaniem o idealnego pracodawcę, potwierdził, że aż 76% pracowników uznało elastyczne godziny pracy za jedno z najważniejszych świadczeń ze strony pracodawcy. Aż 67% ankietowanych uznało tą korzyść za ważniejszą niż oferta korzystania ze służbowego samochodu.
Z kolei badania przeprowadzone przez firmy Andrews Sykes oraz Atomik Research wykazały, że elastyczny czas pracy jest ważny dla 43% ankietowanych pracowników. Co więcej – ankietowani uznali, że byliby skłonni zrezygnować z pakietów sportowych czy dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w zamian właśnie za korzystanie z elastycznego czasu pracy. Niektórzy respondenci rozważali nawet niższe wynagrodzenia w zamian za elastyczne godziny pracy.
Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do wybranych materiałów
Dlaczego pracownicy tak wysoko oceniają elastyczne godziny pracy?
Może wydawać się dziwne, że wśród ogromnie różnorodnych korzyści oferowanych pracownikom elastyczne godziny pracy wybijają się aż tak wyraziście. Okazuje się, że dla wielu pracowników możliwość kontrolowania własnego harmonogramu pracy może oznaczać znaczną poprawę jakości życia. Przykładowo, w rodzinach obojga pracujących rodziców tradycyjne godziny pracy od 9 do 17 powodują, że pracownicy czują się wypaleni i zdemotywowani. Nie mają też czasu ani energii, by zajmować się życiem rodzinnym lub swoimi pasjami. Tymczasem elastyczne godziny pracy obojga rodziców dają im możliwość lepszej organizacji życia rodzinnego (głównie kwestii opieki nad dziećmi) i generalnie więcej możliwości spędzenia czasu z rodziną. W grę wchodzą także takie kwestie, jak konieczność przebywania w domu w czasie odwiedzin mechanika czy wizyta u lekarza.
Dla wielu pracowników liczy się także czas, który mogą zaoszczędzić na dojazdach do pracy. Zamiast godzinami stać w korkach, mogą w tym czasie pracować w domu (w ramach coraz popularniejszych opcji tzw. home office).
Czy elastyczne godziny pracy są również korzystne dla pracodawców?
Tak. Wszystkie wymienione wyżej korzyści dla pracowników mają znaczny wpływ również na pracodawców. Pracownicy, którzy osiągają lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym i mają więcej kontroli nad swoim harmonogramem, będą przychodzić do biura bardziej odświeżeni i pozytywnie nastawieni.
Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do wybranych materiałów
Wraz z poprawą morale wzrasta także produktywność i zaangażowanie. Elastyczność jest atrakcyjną perspektywą także dla potencjalnych pracowników, pozytywnie wpływając na zatrudnianie odpowiednich osób dla Twojej firmy. Elastyczne harmonogramy sprawiają również, że pracodawca jest dobrym wyborem dla pracujących rodziców.
Wiele zadań nie musi być wykonywanych w tradycyjnym pięciodniowym tygodniu, od 9 do 17. Możesz znaleźć doskonałych pracowników, którzy mogą osiągnąć oczekiwane wyniki w ciągu trzech lub czterech dni w tygodniu. Wystarczy zapewnienie pracownikom odpowiedniej technologii, by te same czynności mogli wykonywać w domu lub pobliskiej kawiarni. Praca zdalna to także oszczędności: czasu (na dojazdy do pracy), kosztów (na wyposażenie biura, zorganizowaniu miejsca pracy).
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy