Długość czytania:
Program Excel i system MRP to dwa oprogramowania, które są w stanie znacząco ułatwić codzienną pracę planistów oraz pracowników produkcyjnych. Pozwalają one m.in. na sprawne zarządzanie procesami produkcji i kontrolowanie poziomu towarów. Który z nich posiada więcej zalet?
System MRP do kontroli procesu produkcji w firmie
Skrót MRP pochodzi od słów Material Requirements Planning, oznaczających planowanie potrzeb materiałowych. System MRP daje szansę sprawnego zarządzania procesem produkcyjnym – stanowi on część ERP, czyli systemu do planowania zasobów firmy. W oparciu o stany magazynowe, plan produkcji czy stany zamówień, umożliwia on planowanie potrzeb materiałowych. Jego główny cel to kontrola procesu produkcji przedsiębiorstw i realizacji jej poszczególnych etapów. Przy jego użyciu możliwe jest bieżące monitorowanie zapasów i ich łatwe uzupełnianie, kontrolowanie terminów produkcji i dostaw czy określanie wielkości zamówień.
Symfonia ERP Handel
Do zarządzania sprzedażą, zakupami i magazynami
Excel do planowania produkcji w przedsiębiorstwie
Excel to najpopularniejszy program stosowany w wielu firmach produkcyjnych. Większość pracowników posiada umiejętność jego sprawnej obsługi – jeżeli w danym przedsiębiorstwie nie korzysta się z innego systemu, każdy planista i pracownik produkcji sięga właśnie po arkusz Excel. Program ułatwia planowanie produkcji poprzez tworzenie baz zleceń, określanie parametrów produkcji czy gotowych do wydrukowania zleceń produkcyjnych. Przy użyciu Excela możliwe jest m.in. przygotowywanie analiz produkcji, zestawianie ich wielkości czy obliczanie procentowego udziału miesiąca w produkcji całkowitej.
Przeczytaj także: Handel bez działalności gospodarczej
Excel vs. MRP – który z systemów okaże się tym lepszym?
Niewątpliwą zaletą programu Excel jest wyjątkowo łatwa obsługa oraz duża ilość możliwości w kwestii tworzenia różnorodnych formuł. Niestety, wszelkie dane trzeba wprowadzać do arkuszy ręcznie, co niektóre osoby uznają za kłopotliwe. Pośród tysięcy różnych komórek i wierszy istnieje ryzyko popełnienia błędu – a jedna niewielka pomyłka może skutkować znacznie większymi problemami w procesach produkcyjnych. Dla niektórych firm Excel jest w planowaniu produkcji wystarczający, jednak inne będą wymagały dodatkowych rozwiązań – niekiedy możliwości obliczeniowe programu okazują się zwyczajnie zbyt małe. Trzeba również przyznać, że planowanie produkcji w arkuszach Excel jest wyjątkowo czasochłonne. A co z systemem MRP? Posiada on wiele zalet – przede wszystkim, pozwala zwiększyć efektywność i skraca okres oczekiwania na dostawę oraz konkretny produkt. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie ilości pracowników, którzy zajmują się zaopatrzeniem, a także redukcja ilości niezrealizowanych zamówień wynikających z braków. System umożliwia kontrolowanie poziomu materiałów i zapasów. Wdrożenie MRP pomaga ponadto rozwiązać problemy z optymalizacją przepływów i produkcji, a także obniżyć koszty nieprodukcyjne. Zarówno planowanie, jak i kontrola cyklu produkcji jest dużo łatwiejsza. Ostateczny wybór sposobu zarządzania produkcją należy do danej firmy – system MRP może się jednak okazać bardziej pomocny.
Przeczytaj także: 5 najbardziej poszukiwanych przez klientów funkcji/cech programów handlowych
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy