Długość czytania:
Na rozwiązania chmurowe decyduje się coraz więcej firm – zarówno dużych korporacji, jak i średnich oraz mniejszych przedsiębiorstw. Trudno się temu zresztą dziwić, bo programy i aplikacje działające w technologii cloud computing pozwalają na redukcję kosztów, usprawniają pracę wielu działów i poprawiają bezpieczeństwo danych. Jak oprogramowania w chmurze rozwijają się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw?
Spis treści:
- Wprowadzenie do chmurowych rozwiązań w sektorze MŚP
- Co to są chmurowe rozwiązania
- Zalety korzystania z chmurowych rozwiązań
- Przykłady zastosowań chmurowych rozwiązań
- Wyzwania związane z wdrożeniem chmurowych rozwiązań
- Obawy związane z bezpieczeństwem
- Przyszłość chmurowych rozwiązań w sektorze MŚP
Wprowadzenie do chmurowych rozwiązań w sektorze MŚP
Oprogramowanie chmurowe cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród dużych przedsiębiorstw, ale i w małych oraz średnich w firmach. To korzystne rozwiązanie szczególnie w przypadku organizacji, których pracownicy wykonują obowiązki w trybie zdalnym – każdy ma taki sam dostęp do potrzebnych danych, bez względu na to, gdzie w danej chwili się znajduje.
Co to są chmurowe rozwiązania?
Chmura to nic innego jak wirtualna przestrzeń, której funkcjonowanie opiera się na sieci połączonych ze sobą serwerów i centrów danych rozproszonych za całym świecie. W przeciwieństwie do tradycyjnych, instalowanych lokalnie systemów zapewnia dostęp do tych danych z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Informacje przechowywane w chmurze są aktualizowane w sposób automatyczny, a ponadto – skutecznie chronione przed zniszczeniem, utratą czy cyberatakami. Utrzymaniem chmury zajmuje się sam dostawca usługi, który udostępnia firmie serwer. Rozwiązania chmurowe dzielą się na prywatne, publiczne oraz hybrydowe.
Przeczytaj również: Co to jest chmura technologiczna? To musisz wiedzieć!
Dlaczego sektor MŚP korzysta z chmury?
Rozwiązania chmurowe gwarantują firmom z sektora MŚP wiele korzyści. Przede wszystkim, likwidują one konieczność inwestycji w utrzymanie i rozwój własnej infrastruktury IT, zwiększają poziom bezpieczeństwa danych i pomagają ograniczyć wydatki – a w przypadku mniejszych firm ma to szczególne znaczenie. Oprogramowanie w chmurze stanowi również klucz do rozwoju technologicznego i zyskania przewagi konkurencyjnej.
Zalety korzystania z chmurowych rozwiązań dla MŚP
Rozwiązania chmurowe znacząco usprawniają funkcjonowanie wielu firmowych działów – wyszukiwanie odpowiednich dokumentów czy ich dystrybucja zajmują znacznie mniej czasu, wzrasta efektywność firmy, a koszty operacyjne – spadają. Co jeszcze sprawia, że oprogramowania w chmurze to dobry wybór?
Zwiększenie efektywności i produktywności
Systemy chmurowe korzystnie wpływają na efektywność oraz produktywność personelu. Pracownicy zyskują bowiem łatwy dostęp do konkretnych danych i poświęcają na ich wyszukiwanie znacznie mniej czasu, a tym samym – mogą skupić się na innych ważnych obowiązkach. Firma nie musi także zajmować się utrzymywaniem oprogramowania i serwerów.
Skalowalność i elastyczność
Chmura gwarantuje również większą skalowalność i elastyczność operacyjną, dzięki czemu dostosowanie zasobów do zmian oraz aktualnych potrzeb biznesowych jest znacznie łatwiejsze. Oprogramowanie chmurowe zwiększa zasoby w sposób automatyczny – nawet w przypadku naprawdę dużego ruchu.
Testuj Symfonia eBiuro za darmo przez 45 dni!
Redukcja kosztów operacyjnych
Rozwiązania chmurowe pozwalają obniżyć firmowe koszty – w dodatku nie tylko te związane z infrastrukturą. Umożliwiają one bowiem optymalizację wielu firmowych procesów, a co za tym idzie – także koszty operacyjne. Dzięki chmurze przedsiębiorstwo może uniknąć wydatków związanych m.in. z utrzymaniem nadmiaru zasobów w momentach niskiego zapotrzebowania.
Zwiększone bezpieczeństwo danych
Dane przechowywane w chmurze są chronione zarówno przed uszkodzeniem, jak i przed utratą – w tym przed kradzieżą wynikającą z ataku hakerskiego. Wszystko to zasługa skutecznych zabezpieczeń w postaci szyfrowania czy zapór sieciowych, gwarantowanych przez dostawców usług. Na bezpieczeństwo danych wpływają ponadto automatyczne aktualizacje czy zgodność z przepisami RODO.
Przeczytaj również Jak działa chmura obliczeniowa?
Przykłady zastosowań chmurowych rozwiązań w MŚP
Rozwiązania chmurowe mają wiele zastosowań – najczęściej jednak wykorzystuje się je do przechowywania, dystrybucji i przetwarzania danych. Oprogramowanie w chmurze może być również używane jako usługa (SaaS).
Przechowywanie danych i kopie zapasowe
Małe i średnie firmy wykorzystują rozwiązania chmurowe przede wszystkim do przechowywania danych oraz tworzenia ich kopii zapasowych. Przechowywanie w chmurze zapewnia stały dostęp do plików bez względu na miejsce, porę czy rodzaj urządzenia – niezbędny jest wyłącznie dostęp do Internetu. Pozwala to na wygodną współpracę między poszczególnymi działami firmy i pracownikami. Kopia zapasowa (inaczej backup danych) w chmurze polega z kolei na tworzeniu zapisu danych oraz plików. Dzięki niej możliwe jest przywrócenie i odzyskanie danych w razie ich utraty, np. kradzieży.
Oprogramowanie jako usługa (SaaS)
Oprogramowania chmurowe wykorzystywane są również jako usługa (SaaS – Software as a Service), która pozwala na łączenie się z aplikacjami opartymi na chmurze za pośrednictwem Internetu. Model SaaS obejmuje m.in. internetową pocztę e-mail, narzędzia biurowe (np. edytory tekstowe czy arkusze kalkulacyjne), narzędzia do grupowego zarządzania projektami czy kalendarz.
Przetwarzanie danych w chmurze
Rozwiązania chmurowe umożliwiają nie tylko przechowywanie, ale również przetwarzanie danych – to usługa udostępniania zasobów obliczeniowych za pośrednictwem sieci. Korzystając z chmury, firma zyskuje dostęp do firmowych zasobów oraz wspólnych danych. Technologia przetwarzania danych w chmurze to m.in. dane obliczeniowe, bazy danych czy praca serwerów.
Przeczytaj również: Jakie są korzyści płynące z przechodzenia na systemy chmurowe dla przedsiębiorstw?
Wyzwania związane z wdrażaniem chmurowych rozwiązań w MŚP
Oprogramowania w chmurze niosą za sobą wiele korzyści dla całego przedsiębiorstwa, jednak wiążą się z nimi także pewne wyzwania, np. te dotyczące kosztów.
Koszty początkowe i ROI
Jednym z największych wyzwań, przed jakimi staje firma decydująca się na oprogramowanie chmurowe, są koszty związane ze wdrożeniem. Mowa zarówno o kosztach TCO (Total Cost of Ownership), czyli o całkowitych kosztach posiadania, jak również o kosztach ROI (Return on Investments), czyli wskaźniku rentowności inwestycji. Ostateczne koszty wdrożenia chmury zależą m.in. od potrzeb klienta, wielkości firmy, charakteru działalności czy liczby indywidualnych użytkowników oprogramowania. Warto mieć jednak na uwadze, że rozwiązania chmurowe generują niższe koszty niż inwestycja w tradycyjne oprogramowania, serwery oraz sprzęt.
Obawy związane z bezpieczeństwem
Decydując się na rozwiązanie chmurowe, to firma odpowiada za bezpieczne korzystanie z oprogramowania – po stronie dostawcy usługi leży zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury chmurowej, jednak mamy tutaj do czynienia z odpowiedzialnością współdzieloną. Firmy, które korzystają z chmury po raz pierwszy, obawiają się często o bezpieczeństwo przechowywanych danych. Są one skutecznie chronione m.in. szyfrowaniem – przedsiębiorstwo powinno jednak dbać o regularne wykonywanie backupu i zainwestować dodatkowo w sprawdzony system antywirusowy, aby jeszcze bardziej zwiększyć poziom ochrony danych.
Jak Platforma B2B pomoże zrewolucjonizować Twój biznes?
Pobierz bezpłatny poradnik
Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-book
Wybór odpowiedniego dostawcy usług chmurowych
Dla wielu firm wyzwanie stanowi sam wybór właściwego dostawy rozwiązania chmurowego. Podczas poszukiwań najlepiej zwrócić uwagę na takie czynniki jak:
- zgodność z przepisami prawa;
- wykorzystywane technologie;
- bezpieczeństwo systemowe (np. aktualizacje);
- lokalizacja centrum danych;
- doświadczenie i kompetencje inżynierów;
- metody zarządzania ryzykiem.
Co więcej, warto sprawdzić, jakie certyfikaty bezpieczeństwa posiada dany dostawca, czy oferuje własne centrum danych i czy kieruje się indywidualnym podejściem do firmy. Istotne jest również oferowane wsparcie powdrożeniowe.
Jak rozpocząć przygodę z chmurą w sektorze MŚP?
Chcąc wdrożyć w firmie rozwiązanie chmurowe, trzeba odpowiednio się do tego przygotować. Opracowanie strategii czy ustalenie budżetu to nie wszystko – o czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na korzystanie z chmury?
Kroki do wdrożenia chmurowych rozwiązań
Decydując się na wdrożenie w firmie rozwiązania chmurowego, należy przede wszystkim opracować dokładny plan wdrożenia. Ważne, aby obejmował on nie tylko poszczególne kroki, ale również dokładne terminy oraz funkcje poszczególnych osób odpowiedzialnych za implementację. Pierwszy etap wdrożenia powinien skupiać się na analizie obecnej sytuacji firmy oraz wykorzystywanego dotychczas systemu. Pozwala ona określić konkretne obszary wymagające poprawy, ustalić cele związane z wdrożeniem chmury i utwierdzić się w przekonaniu, że może ona przynieść firmie korzyści. Należy pamiętać również o dokonaniu analizy finansowej, ustaleniu budżetu, określeniu narzędzi niezbędnych do wdrożenia i ocenie posiadanych już zasobów. Po opracowaniu harmonogramu i strategii wdrożenia należy przejść do wyboru odpowiedniego rozwiązania – w tym celu najlepiej porównać ze sobą różnych dostawców i zwrócić uwagę na rekomendacje ich klientów. Wdrożenie chmurowych rozwiązań powinno obejmować ponadto testy wydajności i dostępności oprogramowania.
Przeczytaj również: Chmura vs. tradycyjne oprogramowanie księgowe: porównanie. Kiedy warto wybrać program księgowy w chmurze?
Wskazówki dotyczące wyboru dostawcy
Wybierając dostawcę oprogramowania chmurowego, należy wziąć pod uwagę m.in. to, czy gwarantuje on zgodność z przepisami, jakie posiada certyfikaty i czy oferuje klientom wsparcie także po wdrożeniu systemu. Istotne jest także doświadczenie w migracji do chmur prywatnych, publicznych i hybrydowych. Co więcej, warto zwrócić uwagę na wykorzystywane technologie, sposoby zarządzania ryzykiem czy oferowane bezpieczeństwo systemowe.
Najlepsze praktyki przy migracji do chmury
Decydując się na migrację firmowych danych do chmury, wykorzystuje się najczęściej jedną z pięciu popularnych strategii:
- rehost/lift and shift – przeniesienie infrastruktury do chmury bez wprowadzania w jej architekturze zmian i poprawek. Ten sposób nie generuje wysokich kosztów i sprawia, że przenoszenie danych jest znacznie łatwiejsze – trzeba jednak brać pod uwagę ryzyko niedostosowania aplikacji do wybranego rozwiązania chmurowego czy ograniczone możliwości wykorzystania wszystkich zalet oprogramowania;
- refactor – przeniesienie aplikacji i danych po dokonaniu modyfikacji architektury. Ta metoda jest bardziej skomplikowana i kosztowna, jednak gwarantuje lepszy poziom zabezpieczeń oraz większą skalowalność i elastyczność;
- replatform – drobne zmiany architektury mające lepiej dostosować ją do chmury. Sposób ten wiąże się z niższymi kosztami niż metody rehost czy refactor;
- rebuild – całkowita zmiana architektury, a niekiedy także budowanie aplikacji na nowo. Metoda ta daje użytkownikom dostęp do nowoczesnych usług, jednak może sprawić, że firma będzie uzależniona wyłącznie od jednego dostawcy rozwiązań chmurowych;
- replace – rezygnacja z aplikacji wykorzystywanych do tej pory na rzecz całkiem nowych, lecz zbliżonych pod kątem funkcji i możliwości. Aplikacje wyróżnia wówczas stuprocentowa kompatybilność – ten sposób gwarantuje maksymalne wykorzystanie funkcjonalności usługi chmurowej.
Przyszłość chmurowych rozwiązań w sektorze MŚP
Rozwiązania chmurowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród średnich i małych firm.
Trendy technologiczne
Jednym z trendów w zakresie usług chmurowych na kolejne lata jest m.in. rozwój cloud RPA, czyli rozwiązań łączących w sobie chmurę obliczeniową, AI oraz systemy ERP. Tego typu oprogramowania mogą jeszcze bardziej usprawnić funkcjonowanie firm z sektora MŚP i wpłynąć na ich konkurencyjność na rynku. Z chmurą obliczeniową coraz częściej będą łączyły się także technologie IoT (Internet of Things) czy ML (machine learning).
Potencjalne kierunki rozwoju
W związku z coraz większą popularnością rozwiązań chmurowych w najbliższym czasie może wzrosnąć zapotrzebowanie na tzw. cloud developerów, czyli specjalistów od projektowania, rozwijania oraz utrzymywania chmurowej infrastruktury. Przydatna może się ponadto okazać umiejętność programowania low-code i no-code. Tego rodzaju kompetencje umożliwiają budowanie oprogramowania bez konieczności posiadania doświadczenia w tradycyjnym programowaniu.
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy