Długość czytania:
Doświadczony zespół księgowych to jeden z fundamentów sprawnie działającej firmy, w której obsługa księgowa, obsługa kadr czy też rozliczanie się z instytucjami przebiegają zgodnie z panującym w danym kraju prawem. Zakres usług rachunkowych jest w tym wypadku dość obszerny, a zespoły profesjonalnych księgowych są w stanie doprowadzić do tego, że ten aspekt prowadzenia działalności funkcjonuje niczym dobrze naoliwiona maszyna. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.
Spis treści:
- Definicja i rola zespołu księgowych w firmach
- Organizacje wspierające rozwój zespołu księgowych
- Certyfikacje i kwalifikacje zawodowe dla księgowych
- Szkolenia i kursy dla zespołów księgowych
- Zarządzanie zespołem księgowym
- Przykłady firm i zespołów księgowych w Polsce
- Publikacje i materiały edukacyjne dla księgowych
- Przyszłość zespołów księgowych
Definicja i rola zespołu księgowych w firmach
Zespół księgowych w firmie to grupa osób, które są odpowiedzialne za kontrolowanie finansów oraz gwarantują przedsiębiorcy, że firma działa zgodnie z prawem i aktualnymi regulacjami dotyczącymi rachunkowości. Zespół certyfikowanych księgowych ma niebagatelny wpływ na rozwój firmy, przyczyniając się do tego, że funkcjonuje ona na rynku w sposób legalny. Poprzez kontrolowanie finansów sprawia również, że przedsiębiorcy mają przejrzysty i kompletny obraz sytuacji finansowej firmy z uwzględnieniem wszelkich przychodów oraz wydatków. Nie bez znaczenia jest również to, że usługi księgowe obejmują w dzisiejszych czasach szerokie spektrum świadczeń, które wymagają specjalistycznej wiedzy i poświęcenia czasu. Dzięki zespołowi księgowych zarówno właściciele, jak i pracownicy firmy, mogą skupiać się wyłącznie na swoich obowiązkach, mając pełną gwarancję tego, że finanse firmy znajdują się pod kontrolą ekspertów.
Kluczowe kompetencje i umiejętności zespołu księgowych
Zakres księgowości w dzisiejszych czasach zdaje się być coraz większy i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić. Dobry księgowy musi posiadać analityczny umysł i matematyczne zdolności, ale również stale aktualizować swoją wiedzę i dostosowywać się do zmieniających się regulacji prawnych czy też nowinek technologicznych w swojej dziedzinie. Wśród zadań zespołu księgowych należy wymienić przede wszystkim:
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- kontrolę kosztów,
- analizę danych finansowych,
- rozliczanie podatków.
Wszystkie wyżej wymienione czynności pozwalają ewidencjonować i analizować wszelkie transakcje finansowe firmy, a także sprawiają, że każde przedsiębiorstwo działa prawidłowo.
Organizacje wspierające rozwój zespołu księgowych
Księgowość to dziedzina wymagająca konkretnych predyspozycji, a ci, którzy je posiadają, od lat nie muszą się martwić o swoją przyszłość. Ze względu na sprzyjającą sytuację rynkową oraz możliwość rozwoju jest to zawód cieszący się sporą popularnością, a ponadto wspierany przez wiele organizacji.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP)
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce to najstarsza i największa organizacja polska, która skupia pracowników związanych z finansami oraz rachunkowością. Organizacja ta została założona ponad sto lat temu, a dokładnie w 1907 roku, i od tamtej pory dokłada wszelkich starań, aby jej członkowie mogli szczycić się największymi kompetencjami oraz etycznym postępowaniem. W dzisiejszych czasach ważnym celem Stowarzyszenia jest również praca nad tym, aby rachunkowość i rewizja finansowa w Polsce spełniały wymogi uznawane na całym świecie. Dzięki SKwP przedstawiciele środowiska zawodowego związanego z finansami i rachunkowością mają możliwość nadążenia za nowoczesnymi rozwiązaniami i dynamicznymi zmianami zachodzącymi w tej branży.
Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC)
Międzynarodowa Federacja Księgowych (International Federation of Accountants) to pozarządowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, która skupia 156 organizacji zawodowych ze 114 krajów na całym świecie. Jej celem od początku istnienia jest rozwijanie praktyki wykonywania zawodu księgowych między innymi poprzez ujednolicenie standardów w tym zakresie. Twórcy IFAC nieustannie współpracują z organizacjami regionalnymi, światowymi oraz członkowskimi, czego efektem są międzynarodowe oświadczenia oraz wytyczne dotyczące edukacji księgowych, rewizji finansowych oraz etyki. Warto podkreślić, że od 1989 roku Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest pełnoprawnym członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych.
Certyfikacje i kwalifikacje zawodowe dla księgowych
Zakres rachunkowości finansowej wymaga od księgowych eksperckiej wiedzy, którą można zdobyć wraz z uznawanymi w kraju certyfikatami. Zdobywanie kwalifikacji w tym sektorze to nie tylko szansa na doskonalenie zawodowych umiejętności, ale przede wszystkim szansa na lepiej płatną pracę. Co warto wiedzieć na ten temat?
Certyfikowany ekspert usług księgowych
Certyfikat eksperta usług księgowych został stworzony z myślą o osobach, które zamierzają prowadzić biura rachunkowe, ale nie będą zatrudniane u przedsiębiorców. Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych na potrzeby różnych firm musi być poprzedzone egzaminem, w którym mogą wziąć udział zarówno osoby posiadające certyfikat Ministra Finansów, jak i osoby bez takiego certyfikatu, ale mające ukończony trzeci stopień ścieżki edukacyjnej SKwP. Zdanie egzaminu stanowi w tym wypadku dowód na to, że dana osoba ma wystarczającą wiedzę i kompetencje, aby organizować usługi księgowe.
Dyplomowany księgowy
Dyplomowany księgowy to osoba, która ma sprawdzoną i aktualizowaną wiedzę na temat rachunkowości, prowadzenia ksiąg rachunkowych czy sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie ze światowymi standardami oraz polskim prawem. Kandydat na dyplomowanego księgowego musi wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, zaczekać na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez komisję, a następnie opłacić egzamin i stawić się na nim w ustalonym terminie. Po zdaniu egzaminu kandydat ma prawo ubiegać się o wpisanie do rejestru dyplomowanych księgowych.
Zintegrowany System Kwalifikacji
Z inicjatywy SKwP oraz na wniosek tego Stowarzyszenia do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wprowadzono pięć kwalifikacji, które są kluczowe dla księgowych oraz kadrowców. Należą do nich:
- obsługa procesów księgowych,
- zarządzanie procesami księgowymi,
- zarządzanie procesami płacowymi,
- zarządzanie obsługą spraw kadrowych,
- wspomaganie obsługi procesów księgowych.
Szkolenia i kursy dla zespołów księgowych
W dzisiejszych czasach księgowość funkcjonuje głównie w przestrzeni cyfrowej, co daje firmom ogromne możliwości, ale też wymaga stałego aktualizowania swoich kompetencji wśród osób odpowiedzialnych za finanse. Doskonalenie wiedzy księgowych sprawia, że prowadzenie księgowości odbywa się na najwyższym poziomie, które rezonuje ze standardami światowymi w tym zakresie.
Kurs dla samodzielnych księgowych (bilansistów)
Kurs dla bilansistów przeznaczony jest dla osób, które pragną wykonywać zawód specjalisty ds. rachunkowości, są absolwentami szkół średnich lub wyższych, a także posiadają wiedzę z zakresu podstaw rachunkowości. Do kandydatów mogą więc należeć na przykład osoby, które ukończyły kurs pierwszego stopnia realizowany w ramach ścieżki zawodowej zawodu księgowego, ukończyły średnią szkołę ekonomiczną (w której program obejmował między innymi naukę rachunkowości), ukończyły studia wyższe licencjackie lub magisterskie (których program obejmował naukę rachunkowości), pracują w działach zajmujących się rachunkowością, uzyskały tytuł technika rachunkowości lub też ukończyły inną formę kształcenia akceptowaną przez organizatora kursu.
Kurs podstaw rachunkowości
Jest to kurs organizowany z myślą o osobach, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą i zamierzają zdobyć podstawową wiedzę z zakresu rachunkowości. Dzięki kursowi jego uczestnik zyskuje zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę na temat pracy w zawodzie księgowego. Kurs obejmuje 82 godziny dydaktyczne, w które został wliczony dwugodzinny egzamin, a zwieńczeniem kursu jest otrzymanie zaświadczenia, certyfikatu księgowego oraz certyfikatu potwierdzającego wiedze, umiejętności i kompetencje społeczne wymagane dla kwalifikacji wolnorynkowej.
Przeczytaj także: Usługi dodatkowe w biurze rachunkowym – jak rozbudować ofertę, by podnieść rentowność? – Symfonia
Testuj Symfonia eBiuro za darmo przez 45 dni!
Kursy specjalistyczne: podatki, kadry i płace
Certyfikowane szkolenia dotyczące podatków, kadr i płac powstały z myślą o księgowych, którzy chcą zyskać skondensowaną wiedzę dotyczącą aktualnych przepisów i nadążać za dynamicznymi zmianami w tym zakresie. Młodzi księgowi oraz ich bardziej doświadczeni koledzy mają szansę uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą podatków VAT, PIT czy CIT, a także opanować wszelkie zagadnienia związane z finansami i prowadzeniem rozliczeń podatkowych dla firm.
Zarządzanie zespołem księgowym
Skuteczne zarządzanie zespołem księgowym ma ogromny wpływ na efektywność oraz wydajność jego pracy, a tym samym wpływa na rozwój firmy i terminowość. Jaką rolę odgrywają w nim poszczególne elementy?
Rola lidera zespołu księgowego
Lider zespołu księgowego to postać porównywana słusznie do menadżera, którego celem jest efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi i delegowanie obowiązków w taki sposób, aby praca wykonana była terminowo oraz skutecznie. Odpowiada on zatem za organizację i koordynację pracy, ale również za rozwój swoich pracowników. Główny księgowy jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów podatkowych, ale i za niwelowanie niepowodzeń wynikających z wadliwej pracy całego zespołu.
Motywacja i rozwój pracowników w dziale księgowości
Pracownicy działu księgowości obarczeni są ogromną odpowiedzialnością, a ta zaś często generuje stres. Bardzo ważne jest więc to, aby ich praca była regularnie doceniana przez szefa. Główny księgowy powinien zauważać wszelkie niedociągnięcia i błędy, ale i oficjalnie brać na siebie odpowiedzialność, jeśli doszło do nich wskutek złego zarządzania. Okazywanie szacunku i zaufania swoim pracownikom to kolejny sygnał, który może zmotywować księgowych do bardziej wytężonej pracy. Niemniej ważne jest uznawanie zasług i ciężkiej pracy poprzez finansowe gratyfikacje, a także inwestowanie w specjalne kursy i szkolenia, dzięki którym księgowi będą mogli podążać z duchem czasów,
Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości
Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości to zbiór zasad postępowania w rachunkowości, który został opracowany przez Komisję do spraw etyki Rady Naukowej przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Zasady te opierają się na etyce, która stanowi podstawę pracę księgowych i której powinni od profesjonalnych księgowych oczekiwać kontrahenci. Szczegółowe kryteria dotyczące zasad postępowania księgowych pomagają w ocenie profesjonalizmu danego księgowego, który powinien działać nie we własnym interesie, ale w interesie swoich klientów.
Przykłady firm i zespołów księgowych w Polsce
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów przedsiębiorstw oraz zespołów księgowych funkcjonujących w Polsce.
Zespół Biur Księgowych Sp. z o. o.
Zespół Biur Księgowych Sp. z o. o. to doświadczeni specjaliści kadrowo-księgowi, który od lat z powodzeniem obsługuje licznych klientów, a przede wszystkim dokłada wszelkich starań, aby nieustannie aktualizować swoją wiedzę. W rezultacie księgowi pracujący w zespole są w stanie z powodzeniem obsługiwać klientów indywidualnych, stowarzyszenia, fundacje, spółki akcyjne, spółki cywilne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i wiele innych podmiotów. Firma oferuje również szereg usług dodatkowych, do których warto zaliczyć korekty deklaracji, sprawozdania GUS, analizę ewidencji księgowej czy też audyty.
PKF Polska: zespół certyfikowanych księgowych
PKF Polska to jedna z wiodących firm audytorskich, które świadczą usługi w zakresie audytu, rachunkowości, podatków, konsultingu oraz szkoleń. Ponad trzydziestoletnie doświadczenie w branży oraz ciągłe zwiększanie kwalifikacji zatrudnionych w firmie specjalistów o gwarancja wysokiej jakości usług, które są zgodne z polskim prawem podatkowym, ale również ze światowymi standardami.
Genprox: nowoczesne rozwiązania księgowe
Genprox to firma uważana za lidera w zakresie startupów, VC/PE, SPV czy też fundacji rodzinnych. Firma szczyci się obsługą 70 procent aktywów pod zarządzaniem wszystkich funduszy w Polsce, a przede wszystkim dostarcza innowacyjne rozwiązania księgowe i raportowe. Wykwalifikowany zespół Genprox może pochwalić się znajomością wymogów sprawozdawczych, doświadczeniem w księgowości i podatkach i znajomością zasad raportowania.
Publikacje i materiały edukacyjne dla księgowych
Rachunkowość finansowa to dziedzina, która nieustannie się rozwija, a na rynku pracy zdecydowanie większe szanse mają ci, którzy bacznie obserwują zmiany w tej dziedzinie i nadążają za zmianami. Materiały edukacyjne i publikacje dla księgowych to doskonałe uzupełnienie szkoleń, dzięki któremu można świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Które z nich warto poznać?
Wydawnictwo „Rachunkowość”
„Rachunkowość” to pismo SKwP. Miesięcznik ukazuje się nieprzerwanie od 1948 roku, a jego archiwalne numery stanowią dziś namacalny dowód na to, jak bardzo zmieniła się ta dziedzina na przestrzeni dekad. Na łamach magazynu omawiane są aktualne zagadnienia dotyczące rachunkowości, finansów oraz podatków, dzięki którym pracownicy powiązanych z nimi sektorów mogą „trzymać rękę na pulsie”, poznając nie tylko zmiany w zakresie prawa podatkowego, ale również nowoczesne rozwiązania dla księgowych.
Świat księgowych: informacje branżowe
„Świat księgowych” to bezpłatne pismo, które ukazuje się raz na kwartał. Jest wydawane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i stanowi rzetelne źródło informacji na temat aktualnych zasad czy też nowinek z tej dziedziny.
Przyszłość zespołów księgowych
Księgowość to fundament każdego legalnie działającego przedsiębiorstwa, dlatego wykształceni księgowi teoretycznie nie muszą martwić się o utratę pracy czy brak zainteresowania ich umiejętnościami na rynku. Jednakże zachodzące na naszych oczach zmiany, wynikające z dużej mierze z dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, wywołują wiele emocji w branży.
Automatyzacja i cyfryzacja w księgowości
Na ten moment nie dysponujemy narzędziami, które byłyby w stanie całkowicie zastąpić pracę księgowych. Coraz częściej jednak mamy do czynienia z programami bazującymi na sztucznej inteligencji, dzięki którym księgowi mogą zrezygnować z powtarzalnych czynności czy uniknąć skomplikowanych obliczeń. Jest to o tyle dobre, że czynnik ludzki jest zawsze o wiele bardziej podatny na błąd niż zaawansowane programy. Dzięki nim można również prowadzić księgowość w sposób bardziej przejrzysty i uporządkowany, a księgowi mogą zająć się obowiązkami, które nie są w tej chwili możliwe do wykonania przez program.
Nowe wyzwania i trendy w branży księgowej
Do największych wyzwań księgowych w dzisiejszych czasach należy przede wszystkim poszerzanie swoich kwalifikacji i poznawanie nowoczesnego oprogramowania, które ma finalnie usprawnić ich pracę. Równie ważne jest posiadanie aktualnej wiedzy na temat przepisów prawnych, które nakładają na księgowych i przedsiębiorców nowe obowiązki, takie jak integracja kas z terminalami, prawidłowe składanie zeznań podatkowych czy też przestrzeganie progów finansowych.
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy