Długość czytania:
Firmy z sektora MŚP każdego roku mogą wnioskować o wsparcie finansowe w ramach dotacji i dofinansowań – zarówno krajowych, jak i unijnych. Jakie dotacje i granty będą dla nich dostępne w 2025 roku?
Spis treści:
- Czym są dotacje do małych firm?
- Bezzwrotne dotacje unijne dla małych firm
- Kluczowe programy dotacyjne w Polsce
- Dotacje na założenie i rozwój firmy
- Ekologiczne i zrównoważone rozwiązania dla małych firm
- Jak uzyskać dotację?
- Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców
- Najczęściej zadawane pytania dotyczące dotacji
- Perspektywy finansowania dla małych firm w 2025 roku
Czym są dotacje do małych firm?
Programy dotacyjne to sposób na pozyskanie środków na rozwój biznesu, a tym samym – zwiększenie dochodów i wyróżnienie się na tle konkurencji. Dotacje przyjmują różne formy, a otrzymane w ich ramach środki pochodzą z różnych źródeł.
Definicja i rodzaje wsparcia finansowego
Dotacje dla małych firm to wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, którego głównym celem jest pomoc w ich rozwoju. Mogą one pochodzić zarówno z funduszy publicznych, jak i z funduszy prywatnych. Środki uzyskane w ramach dotacji są przyznawane na różne cele – np. inwestycję w maszyny, cyfryzację firmy czy wejście na rynki zagraniczne. Najpopularniejsze rodzaje dotacji to:
- dotacje na badania i rozwój;
- dotacje na inwestycje w innowacje;
- dotacje na cyfryzację;
- dotacje na inwestycje związane z działaniami proekologicznymi;
- dotacje na start-upy.
Dlaczego warto ubiegać się o dotacje?
Dotacje dla MŚP umożliwiają inwestycje m.in. w nowe technologie, badania i rozwój czy nowe produkty, a tym samym – pozwalają wyróżnić się na rynku i zdobyć przewagę konkurencyjną. Co więcej, gwarantują one bezpieczeństwo finansowe – nie wymagają bowiem spłaty, a firma nie musi poświęcać na realizację inwestycji własnych funduszy. Dotacje sprzyjają zatem rozwojowi firm, prowadzą do większych dochodów i znacznie ułatwiają wejście na nowe rynki – również zagraniczne.
Bezzwrotne dotacje unijne dla małych firm
W odniesieniu do małych firm zazwyczaj mówi się o dotacjach bezzwrotnych, zwłaszcza tych pochodzących z funduszy unijnych. Są one przyznawane w ramach programów krajowych i regionalnych.
Jak działają bezzwrotne dotacje unijne?
Bezzwrotne dotacje unijne dla MŚP przyznawane są m.in. na projekty badawcze i rozwojowe, modernizację, zakup sprzętu czy konkretne inwestycje. Z punktu widzenia przedsiębiorców ich największym atutem jest brak konieczności spłaty. Co jednak ważne, dotacje nie wymagają zwrotu wówczas, gdy firma spełnia warunki danego programu.
Najważniejsze programy unijne wspierające małe firmy
Unia Europejska od lat wspiera rozwój mniejszych polskich biznesów i firm z sektora MŚP, m.in. poprzez programy doradcze i dofinansowania. To właśnie dzięki nim małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski mogą przeznaczyć konkretne kwoty na rozwój, innowacje i zagraniczną ekspansję.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)
Jednym z programów unijnych stworzonych z myślą o małych firmach są Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), będące kontynuacją programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG) i Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR). Program wspiera realizację projektów innowacyjnych, badawczo-rozwojowych i tych wpływających na konkurencyjność polskiej gospodarki. Jest on przeznaczony dla przedsiębiorców, instytucji z sektora nauki, konsorcjów przedsiębiorstw oraz instytucji otoczenia biznesu, w szczególności ośrodków innowacji.
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR)
Popularną unijną dotacją dedykowaną małym firmom jest też Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR). To największy w Unii Europejskiej program finansujący badania, rozwój i innowacje ze środków funduszy strukturalnych. Jego główny cel to wzrost innowacyjności polskiej gospodarki, który można osiągnąć m.in. przez zwiększenie liczby badawczo-rozwojowych przedsięwzięć. W poprzednich latach na realizację programu przeznaczono z funduszy europejskich około 8,6 miliarda euro.
Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC)
Celem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) jest cyfrowy rozwój małych polskich firm i wykorzystanie cyfrowego potencjału w poprawie jakości życia całego społeczeństwa. Dofinansowanie jest kierowane głównie na projekty inwestycyjne, które poszerzają dostęp do sieci szerokopasmowych. Środki oferowane w ramach programu umożliwiają mniejszym przedsiębiorstwom m.in.:
- wdrożenie nowoczesnych systemów IT;
- zakup sprzętu komputerowego;
- cyfryzację procesów biznesowych.
Dotacje z POPC ułatwiają firmom dostęp do cyfrowych technologii, a to z kolei wpływa bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa danych, efektywność oraz innowacyjność przedsiębiorstw.
Kluczowe programy dotacyjne w Polsce
W Polsce również funkcjonują programy dotacyjne mające na celu wsparcie działalności przedsiębiorstw z sektora MŚP w zakresie badań i rozwoju, cyfryzacji, innowacji czy tworzenia nowych produktów i usług.
Ścieżka SMART – modułowe wsparcie dla firm
W 2025 roku mniejsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z programu Ścieżka SMART, skierowanego do firm, którym zależy na inwestycji w badania i rozwój oraz wprowadzeniu na rynek nowych produktów. W ramach ścieżki udzielane będzie wsparcie projektów dotyczących implementacji innowacji, cyfryzacji, B+R, internacjonalizacji, zazielenienia przedsiębiorstw czy kompetencji. Program będzie dostępny dla pojedynczych firm z sektora MŚP, konsorcjów przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW)
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) to wsparcie skierowane do małych firm z województwa lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego (z wyjątkiem Warszawy oraz dziewięciu okolicznych powiatów). Celem programu jest wsparcie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw z tych okolic, zwiększenie atrakcyjności miast, ich rozwój gospodarczy i społeczny oraz zwiększenie dostępności transportowej Polski Wschodniej. Obszary wsparcia to:
- przedsiębiorczość;
- energia i klimat;
- zrównoważona mobilność miejska;
- zrównoważona turystyka;
Platformy startowe dla nowych pomysłów
Platformy startowe dla nowych pomysłów to część programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Mają one na celu wsparcie rozwoju start-upów na terenie Polski Wschodniej. W ciągu kolejnych trzech lat pomoc ma być dostępna w ramach kilku projektów:
- Platformy startowe Start in…;
- Platforma startowa Unicorn Hub 2.0;
- Platformy HugeTECH Revolution;
- Wschodni Akcelerator Biznesu 2;
- Hub of talents 3;
- Centralny Akcelerator Innowacji.
Każdy start-up, który zakwalifikuje się do udziału w projekcie, będzie zatem uczestniczył w indywidualnym, dostosowanym do jego potrzeb programie inkubacji nadzorowanym przez Menagera inkubacji.
Dig.IT – Transformacja Cyfrowa polskich MŚP
W 2025 roku w życie ma wejść także program unijny Dig.IT (Transformacja Cyfrowa polskich MŚP), którego organizatorem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S. A. To wsparcie MŚP na modernizację, którego głównym celem jest pozyskanie grantu na transformację cyfrową w przedsiębiorstwie i promowanie samej idei cyfryzacji. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Wsparciem w ramach programu będą objęte takie obszary jak:
- automatyzacja procesów i analityka biznesowa;
- cyberbezpieczeństwo;
- zastosowanie technologii chmurowych;
- cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem;
- wykorzystanie AI i machine learning;
- zarządzanie zasobami firmy z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.
Fundusze z programu będą przeznaczone na implementację cyfrowych rozwiązań w firmach w celu zwiększenia ich konkurencyjności i innowacyjności. Przedsiębiorstwa biorące udział w naborze będą mogły uzyskać wsparcie finansowe w postaci 50% kosztów kwalifikowanych projektu. Jego maksymalna wysokość to nawet 850 tysięcy złotych.
Program LIFE i wsparcie ekologiczne
Program LIFE to jedyny instrument finansowy UE poświęcony tylko współfinansowaniu projektów z dziedziny przyrody i środowiska. Ma on na celu przede wszystkim:
- implementację procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska;
- realizację unijnej polityki w zakresie środowiska i natury;
- identyfikację oraz promowanie nowych rozwiązań problemów związanych z klimatem i środowiskiem.
Program jest podzielony na dwa główne obszary działań – Działania na rzecz środowiska z podprogramami „Przyroda i różnorodność biologiczna” oraz „Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia”, a także Działania na rzecz klimatu z podprogramami „Łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej” oraz „Przejście na czystą energię”.
Dotacje na założenie i rozwój firmy
Środki w ramach dotacji można uzyskać nie tylko na realizację projektów związanych z badaniami, innowacjami czy cyfryzacją, ale również na samo założenie firmy i rozwój na początkowych etapach jej funkcjonowania.
Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Dotacje na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej to rozwiązanie dla osób, które chcą założyć własną firmę, lecz nie dysponują wystarczającymi funduszami na jej otwarcie i początkowe funkcjonowanie. Możliwości jest kilka – m.in. wsparcie ze strony Powiatowych Urzędów Pracy, międzynarodowa pomoc w postaci Grantów na Eurogranty czy Promocja Marki Innowacyjnych MŚP.
Powiatowe Urzędy Pracy jako źródło wsparcia
Wsparcie dla przyszłych przedsiębiorców zapewniają m.in. Powiatowe Urzędy Pracy. Oferują one dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych, które chciałyby prowadzić własny biznes. W ramach wsparcia wnioskodawcy mogą uzyskać jednorazową bezzwrotną dotację na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem działalności – np. zakupem niezbędnego sprzętu komputerowego, wynajmem lokalu, wyposażeniem biura czy pierwszymi inwestycjami. Ostateczna wartość dotacji może różnić się w zależności od powiatu – najczęściej jest to kwota rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Promocja Marki Innowacyjnych MŚP – internacjonalizacja biznesu
Promocja Marki Innowacyjnych MŚP realizowana jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Działanie ma na celu wspieranie internacjonalizacji firm oraz ich promocję za granicą. Promocja ma odbywać się m.in. poprzez udział w międzynarodowych targach oraz misjach gospodarczych. W ramach dotacji realizowane będą dwa projekty – w związku z udziałem Polski w Światowej Wystawie EXPO, a także nabory ogólne. W przypadku naborów o charakterze ogólnym o dofinansowanie mogą ubiegać się małe polskie firmy z sektorów:
- medycznego i farmaceutycznego;
- kosmetycznego;
- spożywczego;
- zielonych technologii;
- przemysłu kreatywnego;
- maszyn i urządzeń;
- budowy i wykańczania budowli;
- meblarskiego;
- motoryzacyjnego;
- pojazdów szynowych;
- statków specjalistycznych, jachtów i łodzi;
- lotniczo-kosmicznego;
- IT/ICT;
- elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki;
- wysokich technologii w obszarze bezpieczeństwa i towarów podwójnego zastosowania.
Testuj Symfonia eBiuro za darmo przez 45 dni!
Granty na Eurogranty – wsparcie międzynarodowe
Granty na Eurogranty działają w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki i mają na celu wzrost innowacyjności oraz umiędzynarodowienia polskich firm z sektora MŚP. Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w przygotowaniu wniosku do jednego z programów zarządzanych przez Komisję Europejską – np.:
- Cyfrowa Europa (DIGITAL);
- Kreatywna Europa;
- Program na rzecz Jednolitego Rynku (Single Market Programme);
- program LIFE.
Wsparciem objęte są m.in. poszukiwania partnerów Eurograntu na terenie Polski i za granicą włącznie z organizacją spotkań, przygotowanie wniosku z ewentualną korektą czy sama prezentacja wniosku o Eurogrant przed komisją.
Ekologiczne i zrównoważone rozwiązania dla małych firm
Małe przedsiębiorstwa mogą korzystać ze zrównoważonych i ekologicznych rozwiązań, które nie tylko wpływają na sam stan środowiska, ale również na wizerunek marki, konkurencyjność czy koszty. Konsumenci i instytucje coraz częściej zwracają uwagę na to, które firmy wdrażają je w swoich codziennych działaniach.
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ)
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to model zarządzania zasobami skupiający się głównie na zmniejszeniu zużycia surowców, minimalizacji odpadów oraz popularyzacji recyklingu, naprawy i ponownego wykorzystania materiałów. Jej główne cele to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. GOZ tworzy zamknięte pętle procesów, w których odpady są traktowane jako surowce w następnych fazach produkcji. Pozwala to tworzyć niskoemisyjną i zrównoważoną gospodarkę, która wdraża koncepcję 6R:
- odmów (refuse);
- ogranicz (reduce);
- używaj ponownie (reuse);
- naprawiaj (recover);
- oddaj do recyklingu (recycle);
- pomyśl, co możesz zrobić lepiej (rethink).
Wdrożenie zmian w zakresie GOZ w małej firmie może przynieść wiele korzyści – m.in. zmniejszyć firmowe koszty, wyróżnić markę na rynku i wpłynąć na opinie klientów oraz potencjalnych partnerów.
Kredyt ekologiczny – finansowanie zielonych inwestycji
Kredyt ekologiczny to forma finansowania dostępna dla małych firm, które planują inwestycje związane z ochroną środowiska – np. redukcją emisji spalin, poprawą gospodarki odpadami, instalacją OZE czy poprawą efektywności energetycznej. Stanowi on bezzwrotną dotację umożliwiającą finansowanie nawet do 80% wydatków kwalifikowalnych związanych z modernizacją firmowej infrastruktury w celu ograniczenia zużycia energii pierwotnej (o minimum 30% względem dotychczasowego zużycia). W tym przypadku wymagane jest posiadanie zdolności kredytowej potwierdzonej pozytywną oceną kredytową dokonaną przez wybrany bank kredytujący, który współpracuje z BGK przy wdrażaniu Kredytu ekologicznego FENG.
Jak uzyskać dotację?
Jednym z najważniejszych kroków podczas ubiegania się o dotację jest złożenie stosownego wniosku. Nie należy przy tym zapominać o dodatkowych wymaganych dokumentach, bez których podanie nie zostanie rozpatrzone.
Proces składania wniosków o dofinansowanie
Aby uzyskać dofinansowanie na rozwój firmy lub realizację konkretnych przedsięwzięć, w pierwszej kolejności przedsiębiorca musi złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji. Cały proces obejmuje zazwyczaj wypełnienie formularza, przygotowanie dokumentów, które będą stanowiły załączniki do wniosku i złożenie całości w wyznaczonym terminie. Te mogą różnić się w zależności do wybranego programu. Co ważne, jeżeli na stronie widnieje informacja „Nabór wniosków zakończony”, nie istnieje już możliwość złożenia dokumentacji – wówczas firma musi oczekiwać na kolejny nabór.
Jak przygotować wniosek o dofinansowanie?
Aby wniosek o dofinansowanie okazał się skuteczny, podczas jego wypełniania warto pamiętać o tym, aby uzupełnić każde wymagane pole. Tylko kompletne podania są rozpatrywane i uwzględniane w dalszych etapach. We wniosku należy też dokładnie opisać cel, na którego realizacje pozwolą uzyskane środki finansowe, a także sposób realizacji tego celu. Co więcej, nie może zabraknąć w nim planowanych wydatków wraz z ich wysokością – istotna może się okazać również informacja o wkładzie własnym.
Kryteria oceny wniosków i najczęstsze błędy
Wnioski o dotację są szczegółowo oceniane przez daną instytucję, co pozwala określić, czy projekt spełnia wymogi konkretnego programu. Ocenie mogą podlegać m.in.:
- techniczne szczegóły projektu, np. zgodność z obowiązującymi normami;
- innowacyjność planowanego przedsięwzięcia;
- potencjał rynkowy projektu;
- konkretny plan firmy na wdrożenie projektu;
- kwestie zrównoważonego rozwoju.
Wypełniając podanie, warto więc szczególnie skupić się na tych aspektach – wtedy szanse na jego pozytywne rozpatrzenie znacząco wzrosną. Niestety wciąż wielu przedsiębiorców popełnia podczas tej czynności pewne błędy, np. pomijając niektóre niezbędne pola, zapominając o uzasadnieniu swojego celu czy przedstawiając budżet w niewłaściwy sposób. Przed złożeniem wniosku warto więc kilkukrotnie sprawdzić jego treść i upewnić się, że nie zostały pominięte istotne elementy lub że nie zawiera on żadnych błędów.
Wsparcie instytucji w procesie aplikacji
Podczas aplikowania o różnego rodzaju dotacje, przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie ze strony różnych instytucji – m.in. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości)
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zajmuje się m.in. realizacją konkursów z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, a ponadto – prowadzi portal Akademia PARP, na którym po zalogowaniu dostępne są bezpłatne kursy dotyczące prowadzenia biznesu. Wnioskującym udziela ona wsparcia w postaci doradztwa, konsultacji w zakresie przygotowywania wniosków, szkoleń oraz webinarów.
NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach swoich programów oferuje wnioskodawcom wsparcie m.in. w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych. Przedsiębiorcy ubiegający się o środki mogą skorzystać z pomocy NCBR także na etapie procesu aplikacyjnego.
Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców
Decydując się na złożenie wniosku o dotację dla swojej małej firmy, warto wziąć pod uwagę kilka poniższych wskazówek – wówczas szanse na uzyskanie wsparcia wzrosną, a sam proces składania podania będzie szybszy i łatwiejszy.
Jakie dokumenty są potrzebne do aplikacji?
Aplikując o dotację, oprócz wniosku należy złożyć również kilka dodatkowych dokumentów. Ich rodzaj zależy natomiast od konkretnego programu i jego typu – przy wnioskowaniu o dotację z UP na założenie działalności będzie wymagana inna dokumentacja niż przy aplikowaniu o dofinansowanie na modernizację czy badania i rozwój. Przykładowo, w przypadku dofinansowania w ramach Promocji marki innowacyjnych MŚP do wniosku należy dołączyć sprawozdanie złożone do GUS o działalności badawczo-rozwojowej PNT-01 l i dokument potwierdzający prawo dysponowania marką produktową. Wnioskując o dotację z Powiatowego Urzędu Pracy na założenie firmy, należy natomiast pamiętać o biznesplanie. Szczegółowe informacje dotyczące wymaganych dokumentów znajdują się bezpośrednio na stronach internetowych konkretnych programów.
Jak zwiększyć szanse na uzyskanie dotacji?
Decydując się na wnioskowanie o dotację, warto skorzystać z usług doradców lub firm konsultingowych, które specjalizują się w aplikacjach. Można dzięki temu zwiększyć swoją szansę na uzyskanie wsparcia, m.in. za sprawą skuteczniejszego wniosku. Na stronach poszczególnych programów dostępne są ponadto dokładne instrukcje wypełniania podań, które ułatwiają prawidłowe uzupełnienie poszczególnych pól i korzystne przedstawienie swojego projektu/firmy. Wniosek powinien być wypełniony szczegółowo, tak, aby sprawdzająca go instytucja nie miała wątpliwości co do celów firmy czy planów związanych z projektem. Rzetelny biznesplan uwzględniający zarówno cele oraz sposoby ich realizacji, jak i budżet, konkurencję czy ewentualne ryzyko to klucz do sukcesu. Istotne jest także uwzględnienie we wniosku wkładu własnego, który działa na korzyść przedsiębiorcy. Co więcej, podanie powinno być napisane zrozumiale, lecz przekonująco. Jeszcze przed rozpoczęciem aplikacji należy też pamiętać o bardzo dokładnym zapoznaniu się z wymaganiami danego programu – a po złożeniu wniosku pozostaje już tylko cierpliwie oczekiwać na ogłoszenie wyników.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące dotacji
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z dotacjami.
Jakie rodzaje dotacji są dostępne dla małych firm?
Firmy z sektora MŚP mogą ubiegać się o wsparcie w ramach dotacji unijnych oraz programów krajowych i regionalnych. To dotacje bezzwrotne – otrzymanie środków jest jednak możliwe jedynie wówczas, gdy przedsiębiorstwo spełnia wszystkie wymogi określone w danym programie.
Jakie są warunki uzyskania dotacji?
Szczegółowe warunki otrzymania środków w ramach dotacji różnią się w zależności od programu, jednak zazwyczaj obejmują:
- złożenie wniosku wraz z dodatkową wymaganą dokumentacją;
- spełnienie wszystkich wymogów programu;
- dobrze przygotowany biznesplan;
- wkład własny (nie w każdym przypadku).
Czy uzyskana dotacja stanowi przychód?
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych do źródeł przychodu podatnika zaliczane są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Otrzymane dotacje w większości podlegają zwolnieniom, które wymieniono w art. 21 ust.1 ustawy o PIT.
Dotacje jako klucz do rozwoju małych firm
Wsparcie w postaci dotacji to dla wielu małych firm szansa na widoczny rozwój, zwiększenie konkurencyjności i wejście na rynki międzynarodowe. Środki finansowane otrzymane w ramach wymienionych programów umożliwiają realizacje obiecujących inwestycji, które mogą wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie nie tylko samego przedsiębiorstwa, ale i całej gospodarki.
Dlaczego warto korzystać z dostępnych programów wsparcia?
Uzyskanie dotacji to prosty sposób na zwiększenie konkurencyjności firmy – m.in. dzięki środkom na badania i rozwój czy modernizację. W zależności od rodzaju wsparcia otrzymane środki pozwalają na automatyzację procesów i wprowadzenie nowych technologii czy produktów bez potrzeby poświęcania dużej ilości firmowych funduszy, a przy tym – zwiększają dostęp do nowych rynków. Co za tym idzie, dotacje wiążą się z dalszym rozwojem biznesu oraz wzrostem dochodów i zwiększają bezpieczeństwo finansowe.
Perspektywy finansowania dla małych firm w 2025 roku
W 2025 roku przewiduje się dalszy rozwój dostępnych źródeł finansowania w ramach funduszy unijnych i krajowych. Najważniejsze obszary finansowania będą obejmowały inwestycje w zieloną transformację, nowoczesną technologię i automatyzację czy ekspansję na zagraniczne rynki.
Przeczytaj także: Jak skutecznie planować budżet na nowy rok w mikroprzedsiębiorstwie? – Symfonia
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy