Długość czytania:
Obcokrajowiec przebywający na terenie Polski ma prawo do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak obywatel naszego kraju. Musi on jednak spełniać pewne warunki związane m.in. z zezwoleniem na pobyt czy obywatelstwem. Jak przebiega zakładanie jednoosobowej firmy przez cudzoziemca w Polsce?
Spis treści:
- Jednoosobowa działalność gospodarcza dla obcokrajowca – jakie warunki trzeba spełnić?
- Jak przebiega rejestracja działalności gospodarczej przez obcokrajowca?
- Działalność gospodarcza dla obcokrajowców – czy trzeba rejestrować się do ZUS i US?
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez obcokrajowców zostały uregulowane na mocy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Cudzoziemcy posiadający obywatelstwo USA, Szwajcarii oraz państw członkowskich UE i EOG mogą założyć własną firmę jednoosobową lub dowolną spółkę handlową na takich samych zasadach, co obywatele Polski.
- Inaczej wygląda to w przypadku obywateli państw, które nie należą do wymienionych wyżej organizacji. Ci, by założyć JDG w Polsce, muszą mieć tytuł pobytowy, który do tego uprawnia.
- Zakładanie firmy jednoosobowej przez obcokrajowca wymaga rejestracji działalności w CEIDG, a także podania nr karty pobytu.
- Jeśli cudzoziemiec ma status rezydenta, rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce wiąże się również z koniecznością zgłoszenia do ZUS i US.
Jednoosobowa działalność gospodarcza dla obcokrajowca – jakie warunki trzeba spełnić?
Zanim cudzoziemiec przystąpi do rejestracji działalności gospodarczej, musi upewnić się, czy spełnia niezbędne wymogi. Ma on prawo do prowadzenia firmy na terenie naszego kraju w przypadku, gdy posiada obywatelstwo jednego z kraju UE, status uchodźcy, Kartę Polaka lub zezwolenie na pobyt stały bądź czasowy jako długoterminowy rezydent UE. Dotyczy to również przebywających w Polsce członków rodziny obcokrajowca, w tym członków rodziny cudzoziemca ze statusem rezydenta długoterminowego UE, przyznanym przez inny kraj niż Polska. Co więcej, warunek związany z pobytem czasowym obowiązuje także obcokrajowców studiujących na terenie naszego kraju czy osób, które pozostają w związku małżeńskim z polskim obywatelem zamieszkującym na terytorium Polski. Możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej mają także cudzoziemcy objęci ochroną uzupełniającą i posiadający zgodę na pobyt tolerowany lub ze względów humanitarnych oraz członkostwo Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto firma może być prowadzona przez obcokrajowców z zezwoleniem na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności gospodarczej, udzielonym w związku z kontynuowaniem już prowadzonej działalności na podstawie wpisu do CEIDG. Niezbędny do założenia jednoosobowej – i każdej innej – działalności gospodarczej online jest także numer PESEL.
Jak przebiega rejestracja działalności gospodarczej przez obcokrajowca?
Jeżeli obcokrajowiec spełnia jeden z powyższych warunków, może przystąpić do rejestracji działalności gospodarczej. Nie różni się ona niczym od tej dokonywanej przez obywatela naszego kraju. Podstawą jest złożenie wniosku CEIDG-1. Można zrobić to zarówno w urzędzie miasta lub gminy, jak i za pośrednictwem poczty czy Internetu, np. przy użyciu podpisu kwalifikowanego. Formularz jest dostępny dla przyszłych przedsiębiorców na stronie internetowej ministerstwa, a także na stronie e-PUAP. Oprócz podstawowych informacji takich jak dane wnioskującego, data rozpoczęcia prowadzenia działalności czy miejsce jej prowadzenia należy podać w nim numer karty pobytu czasowego lub stałego i wskazać, kto będzie odpowiedzialny za firmową księgowość. Od 2017 obowiązkowy element formularza
w przypadku cudzoziemców stanowi również oświadczenie, czy przyszły przedsiębiorca jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym znajdujących się na terenie RP nieruchomości. Rejestracja jednoosobowej firmy jest całkowicie bezpłatna. Podczas wypełniania wniosku konieczne jest podjęcie decyzji związanej z formą opodatkowania firmy – skalą podatkową, podatkiem liniowym i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Po wpisie do CEIDG obcokrajowiec otrzyma numery NIP oraz REGON.
Przeczytaj również: Działalność gospodarcza – co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę w CEIDG? – Symfonia
Działalność gospodarcza dla obcokrajowców – czy trzeba rejestrować się do ZUS i US?
Oprócz złożenia wniosku CEIDG-1 obcokrajowiec – podobnie jak obywatel Polski – musi zarejestrować się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a jeśli chce być czynnym podatnikiem VAT – również w Urzędzie Skarbowym. W kwestii ubezpieczenia należy sugerować się zasadą, że można podlegać mu wyłącznie w jednym kraju i tylko w nim trzeba opłacać składki. Mowa o państwie, w którym znajduje się miejsce zamieszkania obcokrajowca, o ile wykonuje w nim większą część pracy lub o państwie, w którym znajduje się centrum interesów dla jego działalności, o ile nie zamieszkuje on kraju, w którym wykonuje większą część pracy. Do obliczenia znacznej części działalności niezbędna jest znajomość czasu pracy, obrotu, dochodu czy liczby wykonywanych usług.
Przeczytaj także: Ewolucja oprogramowania do księgowości. Jak zmieniło się zarządzanie finansami firm? – Symfonia
Testuj Symfonia eBiuro za darmo przez 45 dni!
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy