Długość czytania:
Faktoring to popularna forma finansowania zarówno wśród dużych przedsiębiorstw, jak i wśród mniejszych firm. Ułatwia zachowanie płynności finansowej, a tym samym – wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie oraz rozwój biznesu. Sprawdź, na czym polega faktoring, co to jest firma faktoringowa, kto może skorzystać z usługi i jakie są jej podstawowe rodzaje.
Spis treści
- Co to jest faktoring?
- Faktoring – dla kogo?
- Najpopularniejsze rodzaje faktoringu
- Faktoring – wady i zalety
- Najczęściej zadawane pytania na temat faktoringu
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Faktoring to usługa finansowania, która polega na zamianie faktur sprzedażowych na gotówkę.
- Faktorant (przedsiębiorca) przedstawia faktorowi (firmie udzielającej finansowania) fakturę z odroczonym terminem płatności, a ten wypłaca mu należność z dokumentu, zanim klient wykona przelew.
- Faktoring dzieli się na kilka rodzajów – m.in. pełny i niepełny oraz jawny i cichy.
- Usługa pomaga przedsiębiorcom zachować płynność finansową i ułatwia uregulowanie bieżących zobowiązań (np. składek ZUS) bez potrzeby oczekiwania na przelew od klienta.
Co to jest faktoring?
Faktoring to usługa finansowa polegająca na zamianie faktur na gotówkę. Przedsiębiorca, nazywany w tym przypadku faktorantem, przedstawia firmie udzielającej finansowania (faktorowi) fakturę z odroczonym terminem płatności, a ta wypłaca mu należność z dokumentu potwierdzającego sprzedaż. Pieniądze trafiają na konto przedsiębiorcy nawet po kilku minutach od momentu przekazania faktury – nie musi on zatem czekać na wykonanie przelewu przez klienta i może bez przeszkód uregulować aktualne zobowiązania (np. względem US). Klient (określany w faktoringu jako dłużnik) przekazuje natomiast środki właśnie firmie faktoringowej. Co ważne, faktoring pozwala zamienić na gotówkę tylko te faktury, które dopiero mają być opłacone. Koszty usługi zależą od terminu płatności faktury, wysokości limitu, a także samego rodzaju faktoringu (są one wyższe, jeżeli usługa obejmuje przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy).
Jak działa faktoring?
Po otrzymaniu faktury sprzedażowej faktor, czyli firma faktoringowa, sprawdza wiarygodność przedsiębiorcy oraz jego kontrahenta, a także poprawność danych wprowadzonych przez faktoranta. Następnie przelewa on środki z przedstawionego dokumentu na konto bankowe przedsiębiorcy, a klient (dłużnik) spłaca należność bezpośrednio firmie faktoringowej w terminie określonym na fakturze jako data płatności. Z uwagi na okres karencji powinien to być najpóźniej 14. dzień po dacie zapadalności.
Faktoring – dla kogo?
Z usługi faktoringu korzystają zarówno duże firmy, jak i jednoosobowi przedsiębiorcy – zwłaszcza z branży transportowej, produkcyjnej, budowlanej czy HoReCa. To głównie w tych sektorach można bowiem zaobserwować trend na długie terminy płatności. Faktoring stanowi szczególnie korzystne rozwiązanie dla nowych, początkujących przedsiębiorstw oraz startupów, które obawiają się o zachowanie płynności finansowej. Korzystają z niego ponadto firmy, które borykają się na co dzień z brakiem płynności finansowej w wyniku nieterminowych płatności swoich klientów. Coraz więcej przedsiębiorców rozważa zamianę faktur na gotówkę również w celu poprawy swojego wizerunku i atrakcyjności względem potencjalnych odbiorców. Niektórzy kontrahenci traktują bowiem wydłużone terminy płatności jako zaletę.
Przeczytaj również: Rentowność firmy – jak ją mierzyć, analizować i poprawić? – Symfonia
Najpopularniejsze rodzaje faktoringu
Faktoring dzieli się na kilka rodzajów – m.in. pojedynczy, mieszany, półotwarty, restrukturyzacyjny, krajowy, międzynarodowy czy globalny. W zależności od przejęcia ryzyka niewypłacalności dłużnika czy sposobu informowania klienta o faktoringu wyróżnia się ponadto faktoring pełny i niepełny oraz jawny i cichy.
Faktoring pełny
Faktoring pełny, inaczej faktoring bez regresu, łączy w sobie usługę finansowania oraz ubezpieczenia należności. Firma faktoringowa przejmuje ryzyko niewypłacalności klienta danego przedsiębiorcy – jeżeli nie ureguluje on należności w wyznaczonym terminie, ma miejsce windykacja.
Faktoring niepełny
Faktoring niepełny (faktoring bez przejęcia ryzyka) to wariant, w którym firma faktoringowa nie odpowiada za niewypłacalność kontrahenta. Jeżeli natomiast jest konieczne egzekwowanie należności, udziela ona wsparcia przedsiębiorcy (faktorantowi) podczas odzyskiwania środków – np. poprzez próby osiągnięcia porozumienia czy wysyłanie wezwań do zapłaty. Koszty faktoringu niepełnego są niższe niż w przypadku wariantu pełnego.
Faktoring jawny
Faktoring jawny to najczęściej wybierany rodzaj tej usługi – w tym przypadku klient otrzymuje jasną informację o finansowaniu faktury przez firmę faktoringową i reguluje należność na jej rachunek. Co więcej, to właśnie faktor kontaktuje się z kontrahentem zamiast przedsiębiorcy (faktoranta).
Faktoring cichy
W przypadku faktoringu cichego klient nie jest informowany o finansowaniu faktury przez firmę faktoringową – mówimy wówczas o tzw. cichej cesji wierzytelności. Kontrahent opłaca zatem fakturę bezpośrednio u przedsiębiorcy, a dopiero ten spłaca zobowiązanie na rachunek faktora.
Faktoring zaliczkowy
Faktoring zaliczkowy pozwala uzyskać środki jeszcze zanim faktura sprzedaży zostanie wystawiona. Przedsiębiorca pobiera bowiem zaliczkę, sprzedaje towar lub wykonuje usługę i dopiero wówczas wystawia dokument i spłaca zaliczkę.
Faktoring odwrócony
Wyróżniamy również faktoring odwrócony, inaczej nazywany faktoringiem zakupowym. W tym przypadku po otrzymaniu faktury (z odroczonym terminem płatności) za zakup towaru lub usługi na firmę przedsiębiorca może ubiegać się o finansowanie i nabyć ten towar bądź usługę jeszcze zanim dokona płatności. Ich dostawca od razu otrzymuje środki z faktury, a przedsiębiorca jako klient firmy faktoringowej reguluje należność bezpośrednio u niej. Koszty faktoringu odwróconego mogą zostać odliczone od podatku. To rozwiązanie korzystne szczególnie dla początkujących firm, które muszą nabyć niezbędny firmowy sprzęt (np. komputery), a nie posiadają jeszcze wystarczających środków na ich zakup.
Testuj Symfonia eBiuro za darmo przez 45 dni!
Faktoring – wady i zalety
Faktoring to usługa, która pomogła już wielu przedsiębiorcom uniknąć problemów finansowych. Jak każde inne rozwiązanie, ma on jednak także pewne minusy, których warto być świadomym przed zawarciem umowy. Decyzja o jego wyborze powinna być zatem odpowiednio przemyślana, z uwzględnieniem zarówno korzyści, jak i wad tej formy finansowania. W dokonaniu dobrego wyboru pomaga zrozumienie, co to faktoring, oraz wybór sprawdzonego, godnego zaufania faktora. Podczas poszukiwań odpowiedniej firmy do faktoringu opinie innych klientów mogą być zatem bardzo pomocne. Sprawdź, co przemawia za korzystaniem z faktoringu, a co jest uznawane za jego wadę.
Zalety faktoringu
Usługa faktoringu umożliwia przedsiębiorcy zachowanie płynności finansowej – i to jedna z jej największych zalet. Właściciel ma dostęp do środków finansowych, zanim kontrahent opłaci fakturę, a tym samym – posiada środki na rozwój biznesu i jest w stanie zrealizować niezbędne bieżące opłaty, np. opłacić składki ZUS czy podatek. To także sposób na walkę z długimi terminami płatności za towary i usługi od kontrahentów. Co więcej, faktoring nie wymaga dopełniania wielu skomplikowanych formalności, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu, a ponadto – nie ma żadnego wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Dużą zaletą tej usługi finansowania jest także możliwość skorzystania ze wsparcia firmy faktoringowej, np. pomocy w odzyskaniu należności czy weryfikacji kontrahentów w razie opóźnień. Faktoring może się okazać dużym wsparciem dla biznesu i odpowiedzią na kłopoty finansowe przedsiębiorstwa.
Wady faktoringu
Za minus faktoringu uznaje się wzrost firmowych kosztów. Prowizji dla firmy faktoringowej nie trzeba jednak opłacać już w chwili zawarcia umowy – zostaje ona później odliczona od wartości faktury. Do wydatków związanych z tą formą finansowania należą również odsetki za udzielone finansowanie czy opłaty za usługi dodatkowe. Wśród wad faktoringu wymienia się również prawdopodobieństwo pogorszenia biznesowych relacji – zwłaszcza w przypadku wariantu jawnego, który wymaga od przedsiębiorcy poinformowania kontrahenta o współpracy z faktorem. Klient może potraktować taką informację jako brak zaufania do jego osoby czy zapowiedź problemów finansowych danej firmy. Co jednak ważne, korzystanie z faktoringu może motywować niektórych kontrahentów do terminowego opłacania faktur.
Przeczytaj również: ROA, ROE – czym są wskaźniki rentowności, jak je obliczyć i kiedy warto z nich skorzystać? – Symfonia
Najczęściej zadawane pytania na temat faktoringu
Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z faktoringiem.
Factoring – co to?
Faktoringiem nazywa się usługę finansową polegającą na zamianie faktur sprzedażowych na gotówkę. Faktorant (przedsiębiorca) przedstawia faktorowi (firmie, która udziela finansowania) fakturę z odroczonym terminem płatności i to faktorant wypłaca mu należność z tego dokumentu. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi oczekiwać na przelew od swojego klienta, żeby uregulować bieżące zobowiązania, np. względem urzędu skarbowego.
Czy z faktoringu mogą korzystać firmy jednoosobowe?
Tak, faktoring to usługa przeznaczona zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i dla jednoosobowych działalności gospodarczych.
Jak faktoring wpływa na płynność finansową firmy?
Dzięki temu, że przedsiębiorca nie musi oczekiwać na przelew za fakturę od samego klienta, może od razu uregulować aktualne zobowiązania finansowe (np. względem ZUS-u) lub przeznaczyć otrzymane środki na rozwój firmy, a tym samym – zadbać o płynność finansową firmy.
Jak założyć działalność gospodarczą w 2025 roku?
Pobierz bezpłatny poradnik
Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-book
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy