Długość czytania:
Badanie przeprowadzone przez polsko-bośniacki zespół i opublikowane w amerykańskiej publikacji „Children and Youth Services Review” ujawniło, że około 20% nastolatków doświadcza FOMO. Uczucie obawy przed tym, że coś ważnego może nam umknąć, gdy jesteśmy nieobecni może być szczególnie nasilone podczas wakacji, kiedy np. w mediach społecznościowych widzimy zdjęcia i aktualizacje od znajomych z innych miejsc lub wydarzeń, które odbywają się podczas naszej nieobecności. Przedstawiamy kilka praktycznych strategii, dzięki którym zwalczysz FOMO, nie tylko na wakacjach.
Co to znaczy FOMO?
FOMO to skrót od angielskiego terminu „Fear of Missing Out”, co w tłumaczeniu oznacza „lęk przed przegapieniem czegoś”. Jest to uczucie niepokoju, że inni mają lepsze doświadczenia niż my, coś ciekawego się dzieje gdzie indziej, a my tego nie doświadczamy.
FOMO jest szczególnie związane z erą mediów społecznościowych, gdzie ludzie często dzielą się swoimi doświadczeniami, sukcesami czy emocjami, co może prowadzić do porównywania się z innymi i poczucia, że przegapiliśmy coś ważnego lub że nasze życie jest mniej interesujące w porównaniu z życiem innych.
Jak wspierać kulturę zaangażowania w firmie?
Pobierz poradnik dla specjalistów HR... i nie tylko
Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do wybranych materiałów
Kogo dotyka FOMO?
Lęk przed przegapieniem czegoś może dotyczyć ludzi w różnym wieku i w różnych sytuacjach życiowych, ale niektóre grupy są szczególnie narażone na jego występowanie. Należą do nich na przykład ludzie, którzy spędzają dużo czasu przeglądając profile innych w mediach społecznościowych. Są oni bardziej narażeni na poczucie, że przegapili coś ważnego lub że ich życie jest mniej ciekawe w porównaniu z innymi.
Kolejnymi grupami narażonymi na FOMO są osoby, które niedawno przeprowadziły się, rozpoczęły nową pracę lub przeszły przez rozstanie, osoby o większej potrzebie przynależności, z wysokim poziomem neurotyzmu lub z niskim poczuciem własnej wartości czy pracownicy wymagających zawodów, którzy spędzają długie godziny w pracy lub często podróżują służbowo. Z FOMO możemy mieć do czynienia także w pracy, gdy podczas urlopu boimy się, że pod naszą nieobecność wydarzy się coś ważnego.
FOMO na wakacjach – na czym polega?
No właśnie, obawy o przegapienie czegoś ważnego i stresu z nim związanego możemy doświadczyć nawet wtedy, gdy teoretycznie powinniśmy odpoczywać. Podczas wyjazdu na wakacje do nieznanej destynacji, często mamy ambicję doświadczyć wszystkiego, co jest do zaoferowania. To w pełni zrozumiałe, o ile taki sposób spędzania czasu faktycznie pozwala nam się zrelaksować.
Problem pojawia się, kiedy traktujemy wakacje jak kolejne zadanie do wykonania, gdzie zwiedzanie miejsc traktujemy jak zobowiązanie lub chcemy zrobić zdjęcie tylko po to, by pochwalić się nim na portalach społecznościowych. Takie podejście często prowadzi do sytuacji, gdy po powrocie jesteśmy bardziej wyczerpani niż przed wypoczynkiem.
Przeczytaj także: Jak oceny cykliczne wpływają na motywację pracowników?
Jak sprawdzić, czy mam FOMO? Objawy FOMO
Typowe oznaki FOMO obejmują:
- błyskawiczne reagowanie na wszelkie powiadomienia z telefonu,
- odpisywanie na wiadomości bez zbędnej zwłoki,
- używanie telefonu, mimo obecności innych ludzi,
- częste patrzenie na ekran telefonu, by zobaczyć nowe powiadomienia,
- regularne sprawdzanie wiadomości,
- zawsze noszenie telefonu ze sobą,
- poświęcanie dużej ilości czasu mediom społecznościowym,
- sięganie po telefon tuż po przebudzeniu i przed snem,
- pogorszenie stosunków z innymi z powodu skupienia na internecie,
- problemy z koncentracją na bieżących zadaniach i rozproszenie,
- uczucie niepokoju, gdy telefon nie jest w zasięgu,
- zaniedbanie codziennych obowiązków na rzecz przeglądania telefonu,
- niskie poczucie samoakceptacji i wartości osobistej,
- ciągłe porównywanie się z innymi obecnymi w mediach społecznościowych.
Gdy osoby doświadczające FOMO nie mają dostępu do sieci, mogą doświadczać różnych nieprzyjemnych wrażeń, takich jak stres, dyskomfort, lęk czy nawet objawy fizyczne, jak bóle głowy czy żołądka.
Przeczytaj także: Dyrektywa Work-Life-Balance: pole do nadużyć czy lepszy dobrostan pracownika?
Czy można wyleczyć się z FOMO? Praktyczne wskazówki
Czy lęk przed wykluczeniem można wyleczyć samodzielnie? Tak, o ile w porę uświadomimy sobie problem. Pierwszym ważnym działaniem w zwalczaniu FOMO jest zredukowanie czasu poświęconego mediom społecznościowym, na przykład poprzez ustalanie konkretnych okresów, kiedy wolno nam przeglądać internet. Warto wykorzystać uzyskane w ten sposób wolne chwile na rozwijanie pasji czy bycie z bliskimi poza światem online.
Od czasu do czasu warto zastosować także tzw. detox cyfrowy, który zakłada przerwę od elektronicznych urządzeń. Jeśli jednak objawy FOMO przypominają uzależnienie lub są na tyle mocne, że rzutują na nasze codzienne życie, wówczas należy skonsultować się ze specjalistą. Dzięki temu znajdziemy wsparcie w rozwiązaniu problemu i nauce zdrowszego korzystania z technologii.
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy