Długość czytania:
Tekst powstał 16 maja 2025 r. i uwzględnia aktualny stan prawny.
Choć do wejścia w życie obowiązku e-fakturowania zostało jeszcze trochę czasu, to jednak warto mieć świadomość, że implementacja KSeF w firmie wymaga pewnych przygotowań. Jeśli zatem nie wiesz, jak korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur, przeczytaj ten poradnik. Znajdziesz w nim instrukcję, z której dowiesz się jak krok po kroku wdrożyć KSeF w swojej firmie.
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma Ministerstwa Finansów do wysyłania i odbierania faktur w formacie XML.
- Wdrożenie KSeF, który już w 2026 r. stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców, wymaga dostosowania oprogramowania, ujednolicenia procedur obsługi faktur oraz nadania odpowiednich uprawnień pracownikom.
- Przejście na e-fakturowanie w ramach Krajowego Systemu e-Faktur wiąże się z koniecznością przeanalizowania procesów fakturowania w firmie, wyboru odpowiednich narzędzi IT, przeszkolenia pracowników i przetestowania systemu.
- Firmy muszą przygotować się także na ewentualne awarie systemu – zarówno wewnętrzne, jak i te po stronie KSeF.
- Nowy model fakturowania wymaga ścisłej współpracy z kontrahentami, a nierzadko również aktualizacji zasad wymiany dokumentów.
- Stopniowe wdrożenie KSeF ogranicza ryzyko problemów i zapewnia zgodność z przepisami.
KSeF – najważniejsze informacje
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma teleinformatyczna stworzona przez Ministerstwo Finansów i zarządzana przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Jej podstawowym zadaniem jest obsługa faktur ustrukturyzowanych, czyli o konkretnej strukturze, które są wystawiane w formacie XML, zgodnym ze standardem FA(3) określonym przez resort finansów. Ponieważ przesyłane do systemu dokumenty mają postać plików, aby przejść na e-fakturowanie i wdrożyć KSeF w firmie, konieczne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania.
Krajowy System e-Faktur to jednak nie tylko zmiana technologiczna. Nowe przepisy wprowadzają także dodatkowe obowiązki związane z obiegiem dokumentów – m.in. ich wystawianiem, odbiorem i archiwizacją, a to w praktyce oznacza konieczność dostosowania procesów wewnętrznych – szczególnie w firmach, które każdego dnia przeprowadzają dziesiątki transakcji z kontrahentami.
Dowiedz się więcej na temat KSeF!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym systemie, zasadach jego działania i terminach wejścia w życie oraz o grupie przedsiębiorców objętej nowymi regulacjami, przeczytaj nasz kompleksowy poradnik o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).
Wdrożenie KSeF w firmie – najważniejsze etapy
Wprowadzenie e-fakturowania w firmie oznacza konieczność dostosowania zarówno systemów, jak i procedur obsługi faktur sprzedażowych oraz faktur zakupowych. Skala i zakres zmian zależą w dużej mierze od wielkości i specyfiki działalności przedsiębiorstwa, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie działań z wyprzedzeniem. Sam proces wdrożenia KSeF w firmie można podzielić na kilka etapów, takich jak:
- przegląd procesu fakturowania oraz źródeł danych do faktur,
- uporządkowanie zasad współpracy z kontrahentami,
- opracowanie i wdrożenie nowych procedur wewnętrznych,
- wybór i wdrożenie odpowiedniego oprogramowania do obsługi KSeF,
- nadanie uprawnień pracownikom i/lub podmiotom zewnętrznym,
- przeszkolenie personelu,
- testowanie systemu i procesów,
- stopniowe przejście na e-fakturowanie w ramach KSeF.
Poniżej znajdziesz konkretne wskazówki, które pozwolą Ci wdrożyć elektroniczne fakturowanie w uporządkowany i bezpieczny sposób.
Chcesz dobrze przygotować się na KSeF? Kliknij baner, wypełnij formularz i pobierz listę kontrolną!
Krok 1 – przeanalizuj proces wystawiania i przetwarzania faktur
Jeśli chcesz przygotować swoją firmę na wdrożenie obowiązkowego e-fakturowania, zacznij od dokładnego przeglądu wszystkich procesów związanych z fakturami – zarówno sprzedażowymi, jak i zakupowymi. Taka analiza pomoże Ci ustalić, co trzeba zmienić, aby nowe procedury związane z obsługą tego typu dokumentów były zgodne z wymaganiami, jakie wynikają z przepisów o Krajowym Systemie e-Faktur.
Zanim rozpoczniesz wdrożenie KSeF, przeanalizuj:
- jakiego rodzaju dokumenty są wystawiane w Twojej firmie (np. faktury VAT, korekty, duplikaty, noty księgowe),
- w jaki sposób są one przygotowywane – ręcznie, za pomocą , systemu ERP, czy może aplikacji realizacji usług, gdzie fakturowanie jest jedynie ostatnim etapem procesu obsługi klienta,
- jakie dane i dodatkowe informacje wymagane przez kontrahentów znajdują się na fakturach,
- czy do faktur dołączane są załączniki, takie jak np. umowy, protokoły odbioru czy specyfikacje dostaw.
Sprawdź też, w jakich systemach generujesz dokumenty i czy są one już zintegrowane z KSeF lub przynajmniej czy planowana jest taka integracja. Jeśli korzystasz z EDI, zweryfikuj, czy oprogramowanie działa zgodne z nowym standardem.
Następnie przeanalizuj proces obsługi faktur zakupowych. Ustal:
- w jaki sposób dokumenty są przyjmowane, rejestrowane, opisywane, zatwierdzane i kierowane do płatności,
- jakie narzędzia i technologie (np. system obiegu dokumentów (EOD), OCR) wspierają ten proces,
- kto będzie odpowiedzialny za odbiór e-faktur z KSeF i kontrolę ich poprawności oraz zasadności ujęcia w kosztach firmy.
Dokładna inwentaryzacja tych obszarów pozwoli Ci przygotować firmę na zmiany i uniknąć niespodzianek podczas wdrożenia.
Krok 2 – dostosuj współpracę z kontrahentami do nowego modelu fakturowania
Wprowadzenie obowiązkowego KSeF to dobry moment, aby przejrzeć i – jeśli to konieczne – zaktualizować zasady współpracy z partnerami biznesowymi. Od czego zacząć? Po pierwsze sprawdź, czy Twoi kontrahenci wymagają dodatkowych informacji (np. numerów zamówień, oznaczeń dostawy lub partii produktu), które nie są ujęte w podstawowej strukturze e-faktury przesyłanej przez KSeF. W takiej sytuacji ustal, w jaki sposób tego typu dane będą nadal przekazywane klientom po wdrożeniu systemu – czy za pośrednictwem e-maili, jako załącznik, czy może przy użyciu pól fakultatywnych w strukturze XML.
Dobrą praktyką jest też aktualizacja regulaminów, umów handlowych oraz innych ustaleń formalnych, które dotyczą sposobu przesyłania faktur czy terminów ich dostarczenia. Upewnij się też, że wszyscy partnerzy znają nowe zasady obiegu faktur i akceptują proponowane rozwiązania. Bardzo często w umowach o współpracy podawany jest adres e-mail, na który należy wysyłać faktury. W takim przypadku warto zweryfikować, czy taki zapis nadal będzie zasadny po wprowadzeniu obowiązku przekazywania faktur do KSeF.
Krok 3 – przygotuj procedury awaryjne na wypadek niedostępności KSeF
Kolejny etap to opracowanie wewnętrznych procedur na wypadek awarii – zarówno po stronie własnej infrastruktury IT, jak i systemu Ministerstwa Finansów. Pozwolą one zminimalizować ryzyko opóźnień w przesyłaniu e-faktur i uniknąć ewentualnych sankcji finansowych. Polski system wymiany faktur elektronicznych ma z założenia działać w trybie ciągłym (24h/dobę), a faktury ustrukturyzowane powinny być do niego przesyłane niezwłocznie po wystawieniu. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza jednak przekazanie faktury następnego dnia roboczego.
Procedury wewnętrzne dotyczące postępowania w przypadku awarii po stronie firmy
Zgodnie z przepisami, brak dostępu do systemu po stronie podatnika nie zwalnia go z obowiązku terminowego przesłania e-faktury do KSeF. Dobrze przygotowana procedura awaryjna może zatem uchronić firmę przed karami finansowymi i zakłóceniami w procesie sprzedaży. W związku z tym:
- wyznacz osoby odpowiedzialne za monitorowanie i zapewnienie ciągłości działania sieci,
- rozważ współpracę z alternatywnym dostawcą internetu lub możliwość korzystania z łącza zapasowego (np. modem LTE),
- wskaż osoby, które przejmą odpowiedzialność za terminowe wysyłanie e-faktur z innego źródła – np. przy użyciu internetu mobilnego.
Procedury postępowania w przypadku awarii KSeF
Ministerstwo Finansów na bieżąco publikuje komunikaty o niedostępności KSeF. Aby uniknąć opóźnień w obsłudze e-faktur, opracuj procedurę postępowania w razie konieczności wystawiania faktur offline (czyli poza Krajowym Systemem e-Faktur), a następnie ich przesyłania do KSeF po przywróceniu jego dostępności.
Więcej na temat trybu offline24 przeczytasz we wpisie: Co dalej z KSeF? Od kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie?
Krok 4 – wybierz i skonfiguruj odpowiednie narzędzie do obsługi KSeF
Wprowadzenie obowiązkowego KSeF to również dobry moment, by zastanowić się nad sposobem wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych. W zależności od potrzeb i skali działalności możesz skorzystać z bezpłatnych narzędzi udostępnianych przez Ministerstwo Finansów (np. aplikacji podatnika) albo zintegrować KSeF z własnym oprogramowaniem fakturującym oraz finansowo-księgowym. Integracja z własnym oprogramowaniem da Ci większą kontrolę nad obiegiem dokumentów, pozwoli zautomatyzować proces wysyłania i odbierania e-faktur, a także dopasować go do specyfiki procesów w firmie.
Na tym etapie ważne jest również, aby:
- ocenić, czy obecne oprogramowanie obsługuje KSeF (lub kiedy będzie gotowe do integracji z tym systemem),
- przeprowadzić konfigurację systemu i mapowanie danych, aby każdy element e-faktury był poprawnie przypisany do odpowiedniego pola w pliku XML zgodnie ze specyfikacją Ministerstwa Finansów,
- zaplanować proces testowania i wdrażania funkcji związanych z KSeF w środowisku produkcyjnym.
Pamiętaj, że niezależnie od wybranego narzędzia, bardzo ważne jest też jego dostosowanie do realiów Twojej firmy – a w tym rodzaju dokumentów, częstotliwości ich wystawiania, struktury organizacyjnej oraz obowiązujących procedur. Dobrze skonfigurowany system pozwoli na automatyzację procesów, zmniejszy ryzyko błędów i pozwoli skutecznie zarządzać e-fakturowaniem w ramach Krajowego Systemu e-Faktur.
Chcesz dobrze przygotować się na KSeF? Kliknij baner, wypełnij formularz i pobierz listę kontrolną!
Krok 5 – ustal i nadaj uprawnienia do obsługi KSeF
Po wyborze programu do obsługi KSeF przychodzi czas na wyznaczenie osób lub podmiotów odpowiedzialnych za e-fakturowanie sprzedaży oraz za odbiór i obsługę e-faktur zakupu.
– Każda firma powinna określić, kto dokładnie będzie miał dostęp do systemu, jakie będą zakresy uprawnień oraz jak powinna wyglądać procedura ich nadawania – zgodnie z modelem działania przyjętym w organizacji – tłumaczy Bogdan Zatorski, ekspert z zakresu zmian prawnych w Symfonii.
W systemie KSeF dostępne są różne modele uprawnień, które należy dopasować do specyfiki danej firmy. Ten standardowy zakłada, że wskazana osoba (np. pracownik działu księgowości) otrzymuje prawo do wystawiania, odbierania lub podglądu e-faktur.
Osobne modele uprawnień obowiązują dla:
- jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz grup VAT – gdzie obsługa KSeF może być prowadzona centralnie, przez wyznaczone jednostki organizacyjne,
- przedstawicieli podatkowych, którzy mogą uzyskać bezpośredni dostęp do systemu i występować w imieniu podatnika,
- komorników sądowych i organów egzekucyjnych – z uprawnieniami do wystawiania faktur w imieniu dłużnika i zarządzania dokumentacją związaną z postępowaniem egzekucyjnym.
Uprawnienia w KSeF można nadawać jako administrator:
- bezpośrednio w systemie KSeF,
- poprzez zintegrowane z KSeF oprogramowanie takie jak Symfonia KSeF.
Dobrą praktyką jest wcześniejsze przygotowanie listy ról i osób odpowiedzialnych za poszczególne czynności, takich jak wystawianie faktur, ich weryfikacja, pobieranie czy raportowanie.
Krok 6 – przeprowadź szkolenia dla personelu
Wdrożenie KSeF w firmie wymaga zaangażowania wielu działów – od księgowości, poprzez sprzedaż i administrację, po IT. Aby zapewnić płynne przejście na nowy model fakturowania, pamiętaj o przeprowadzeniu szkoleń dla wszystkich pracowników biorących udział w tym procesie. Szkolenia powinny dotyczyć obsługi technicznej systemu KSeF (np. sposobu logowania, przesyłania i odbierania faktur), jak i nowych procedur wewnętrznych (np. reagowania na awarie, korzystania z systemów rezerwowych czy zmian w obiegu dokumentów).
Zadbaj również o przekazanie podstawowych informacji dotyczących przepisów prawnych, terminów przesyłania dokumentów oraz konsekwencji niedopełnienia obowiązków. Pracownicy powinni wiedzieć, gdzie szukać komunikatów o niedostępności systemu, jak działa archiwizacja w KSeF i kto w firmie odpowiada za poszzególne etapy procesu związanego z obsługą faktur ustrukturyzowanych.
Krok 7 – przetestuj system i procesy
Zanim zaczniesz korzystać z KSeF, bezpiecznie przetestuj nowy model e-fakturowania w środowisku testowym udostępnianym przez Ministerstwo Finansów. To najlepszy sposób, by upewnić się, że integracja systemów działa poprawnie, a podczas generowania, wysyłania i odbierania dokumentów nie pojawiają się żadne błędy.
W ramach testów warto przeprowadzić symulacje rzeczywistych scenariuszy, takich jak wystawienie faktury sprzedażowej, odbiór faktury zakupowej i jej akceptacja, przesyłanie dokumentów z załącznikami czy obsługa korekt. Sprawdź też, czy wprowadzony obieg dokumentów działa zgodnie z oczekiwaniami oraz czy wszystkie osoby mają dostęp do odpowiednich funkcji i danych. Nieprawidłowości lub błędy ujawnione na tym etapie można skorygować przed uruchomieniem systemu „na żywo”. To również dobry moment, aby zebrać opinie od użytkowników i wprowadzić ewentualne usprawnienia.
Krok 8 – zacznij e-fakturowanie w ramach KSeF
Po zakończeniu testów i potwierdzeniu, że system działa poprawnie, możesz przejść na e-fakturowanie w ramach KSeF. Jeżeli zrobisz to wcześniej, przed obowiązującą Twoją firmę datą fakturowania w KSeF, to dobrą praktyką jest wdrażanie nowego procesu etapami – zacznij od prostszych przypadków, które nie wymagają skomplikowanej logiki biznesowej czy dodatkowych danych. Stopniowe uruchamianie KSeF pozwoli Ci na bieżąco monitorować działanie systemu, szybko identyfikować ewentualne problemy i wprowadzać korekty, zanim nowy model obejmie całość działalności.
Jak przygotować firmę na KSeF?
Obowiązek korzystania z KSeF zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz przygotować swoją firmę na wdrożenie tego systemu.
- Zadbaj o automatyzację procesów fakturowania – im więcej działań zautomatyzujesz, tym mniej błędów i opóźnień pojawi się w codziennej pracy.
- Zweryfikuj, czy Twój program do fakturowania obsługuje KSeF – nie wszystkie systemy są gotowe na nowe standardy. Upewnij się, że Twój dostawca oprogramowania oferuje integrację z KSeF i wsparcie we wdrożeniu.
- Przeszkol zespół – upewnij się, że osoby odpowiedzialne za fakturowanie i księgowość wiedzą, jak korzystać z systemu KSeF i jak wyglądają nowe procedury.
- Zadbaj o poprawność danych kontrahentów – dane z faktury będą przesyłane automatycznie do KSeF, więc wszelkie błędy w NIP-ach, nazwach firm czy adresach mogą powodować odrzucenie dokumentu.
- Skonfiguruj odpowiednie uprawnienia i dostęp do KSeF – określ, kto w firmie będzie wystawiał faktury, a kto je zatwierdzał. W systemie konieczne będzie nadanie ról i pełnomocnictw.
- Sprawdź swoje procedury wewnętrzne – zastanów się, jak uprościć i uporządkować procesów związanych z wystawianiem, zatwierdzaniem i przesyłaniem faktur.
Jeśli szukasz systemu, który wspiera KSeF – sprawdź, co oferuje Symfonia.
Jakie problemy mogą się pojawić podczas wdrażania faktur ustrukturyzowanych w firmie?
Wprowadzenie e-fakturowania w modelu KSeF to złożony proces, z którym może się wiązać wiele wyzwań – zarówno technicznych, jak i organizacyjnych. Jednym z częstszych problemów jest konieczność przełożenia istniejących procedur fakturowania na nowy model, co może wymagać gruntownej przebudowy procesów wewnętrznych. W pierwszym etapie wdrożenia, obsługa systemu będzie się także wiązać z dodatkowymi czynnościami, dotyczącymi chociażby potwierdzenia odbioru faktury. Niektóre firmy – szczególnie te, o bardziej złożonych modelach organizacyjnych – mogą również napotkać trudności przy zarządzaniu uprawnieniami, obsłudze faktur dla zagranicznych kontrahentów czy klientów osób fizycznych. Do tego dochodzą jeszcze problemy z dostosowaniem oprogramowania finansowo-księgowego do odbioru i ewidencji faktur z KSeF, a także ryzyko opóźnień w przypadku awarii systemu lub infrastruktury IT w firmie.
O czym jeszcze pamiętać podczas wdrożenia KSeF w firmie?
Przygotowanie do obowiązkowego KSeF to nie tylko wdrożenie nowych narzędzi, ale i zmiana podejścia do całego procesu fakturowania. Właśnie dlatego taki projekt warto zaplanować z wyprzedzeniem – przejrzeć procedury i rozpoznać konieczne zmiany, przetestować rozwiązania napotkanych problemów, przeszkolić personel sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie i wprowadzić niezbędne korekty, zanim nowe zasady staną się wymagane. Im wcześniej rozpoczniesz przygotowania, tym większa szansa, że unikniesz zakłóceń w bieżącej działalności firmy. Czas, który pozostał do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, to idealny moment, by przyjrzeć się swoim procesom, usprawnić je i dostosować do nowego modelu – nie tylko po to, by spełnić wymogi ustawowe, ale by zyskać większą przejrzystość, bezpieczeństwo i efektywność w zarządzaniu dokumentami. Wdrożenie KSeF w Polsce to znakomita okazja na przejście na cyfrowy model pracy z dokumentami, co w dłużnym terminie powinno obniżyć koszty funkcjonowania firmy.
Wypełnij formularz i pobierz listę kontrolną
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy