Długość czytania:
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo do zmiany nazwy swojej firmy – a przyczyn takiej decyzji może być naprawdę wiele. Możliwe jest wówczas zarówno usunięcie konkretnej frazy, jak i dodanie całkiem nowej. Co należy zrobić, aby w szybki i prosty sposób zmienić nazwę swojego przedsiębiorstwa?
Spis treści:
- Zmiana nazwy firmy – przykładowe powody
- Nowa nazwa firmy a CEIDG
- Zmiana nazwy firmy w zależności od rodzaju działalności
- Zmiana nazw firmy a umowy i faktury
Zmiana nazwy firmy – przykładowe powody
Przedsiębiorcy decydują się na zmianę nazwy firmy z wielu różnych powodów. To m.in. całkowita zmiana charakteru działalności lub rozszerzenie zakresu świadczonych usług. Nazwy przedsiębiorstw zmieniają się również w przypadku negatywnych skojarzeń czy pogorszenia sprzedaży. Co istotne, zmiana nazwy firmy nie wymaga żadnego uzasadnienia – można dokonać jej w dowolnym momencie bez podawania przyczyny.
Symfonia ERP Business Intelligence
Oprogramowanie do analizy danych biznesowych oraz tworzenia raportów
Nowa nazwa firmy a CEIDG
Zmianę nazwy przedsiębiorstwa należy zgłosić do CEIDG w ciągu siedmiu dni od zaistnienia zmiany. W tym celu wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go we właściwym urzędzie miasta lub gminy. Po przyjęciu wniosku – najpóźniej kolejnego dnia roboczego – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej przekazuje nowe dane zarówno do urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i do Urzędu Statystycznego oraz KRUS-u. W efekcie przedsiębiorca nie musi już informować wymienionych wyżej instytucji o dokonanych aktualizacjach. Należy pamiętać, że zmiana nazwy firmy – podobnie jak samo dokonanie wpisu – jest całkowicie bezpłatna.
Zobacz również: Jak założyć działalność gospodarczą? – Symfonia
Zmiana nazwy firmy w zależności od rodzaju działalności
Procedury związane ze zmianą nazwy firmy mogą różnić się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest skonsultowanie zmiany ze wspólnikami. Niezbędne jest w tym przypadku sporządzenie uchwały aktualizacyjnej w postaci aktu notarialnego, który należy złożyć do KRS. W spółkach komandytowych uchwałę o zmianie nazwy również podejmuje zgromadzenie wspólników, z kolei w przypadku spółek akcyjnych – walne zgromadzenie członków przegłosowuje statut spółki.
Przeczytaj także: Zamknięcie działalności gospodarczej
Nazwa firmy – jaka powinna być?
Zmieniając nazwę firmy, warto pamiętać o tym, że powinna być ona raczej zwięzła i związana z charakterem działalności. Nie może ona bowiem wprowadzać odbiorcy w błąd, np. poprzez sugerowanie zupełnie innego zakresu usług. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej w nazwie musi widnieć również imię oraz nazwisko przedsiębiorcy – nie ma możliwości jego wykreślenia. Co więcej, nazwa firmy nie może być taka sama jak nazwa podobnego przedsiębiorstwa z tej samej branży.
Zmiana nazwy firmy a umowy i faktury
Zmiana nazwy przedsiębiorstwa nie ma wpływu na umowy zawarte w momencie, w którym przedsiębiorca działał pod inną nazwą. Warto jednak pamiętać, że w każdej nowej fakturze lub umowie należy wprowadzać już nową nazwę. Dokumenty muszą być bowiem zgodne z rzeczywistym stanem – nie może więc widnieć w nich poprzednia nazwa firmy. Po dokonaniu zmiany w CEIDG przedsiębiorca jest zobowiązany poinformować o tym wszystkich kontrahentów oraz podmioty, z którymi współpracuje.
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy