Długość czytania:
Digital well-being, czyli zdrowa równowaga cyfrowa, to coś, o co szczególnie powinniśmy dbać w dzisiejszych czasach. Żyjemy w świecie online niemal przez całą dobę, a to wcale nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. Jak zatem dbać o cyfrową równowagę?
Czym jest digital well-being?
Digital well-being, to taki sposób korzystania z nowoczesnych technologii, aby nie miały one nad nami „kontroli”. Każdego dnia spędzamy wiele godzin, przeglądając media społecznościowe i czytając najnowsze wiadomości w sieci. Bardzo często zupełnie nieświadomie tracimy w ten sposób mnóstwo wolnego czasu, który można było poświęcić na coś zupełnie innego – np. aktywność fizyczną, naukę języka czy spotkanie towarzyskie.
W dzisiejszych czasach wielu z nas boryka się także z syndromem FOMO, czyli strachem przed pozbawieniem dostępu do informacji czy „wypadnięciem z obiegu”. To niezwykle ważne, aby potrafić zrezygnować z korzystania ze smartfona i scrollowania social mediów – taki cyfrowy detoks jest nam naprawdę potrzebny. Nadużywanie technologii cyfrowej wpływa na nasze funkcjonowanie nie tylko w życiu osobistym, ale i zawodowym.
Przeczytaj także: Oceny okresowe pracownika. Dlaczego warto rozmawiać z pracownikiem o realizacji zadań?
Jak dbać o równowagę cyfrową?
O równowagę cyfrową możemy dbać każdego dnia – nawet jeśli sprawia nam to trudność, warto zacząć od małych kroków. Podstawą w digital well-being jest próba wyłączania się
z życia w sieci na coraz dłuższe odcinki czasu. Na początku może to być nawet kilka minut –
z czasem momenty, w których nie trzymamy w dłoniach smartfona czy innych urządzeń mobilnych, będą stopniowo się wydłużać. Przydatne może się okazać m.in.:
- wyciszanie powiadomień aplikacji w smartfonie, aby nie rozpraszały nas w trakcie wykonywania innych czynności;
- odinstalowanie z telefonu aplikacji, którym codziennie poświęcamy najwięcej czasu;
- odkładanie telefonu na czas pracy w inne miejsce, aby w pełni skupić się na wykonywanych obowiązkach;
- wyłączanie telefonu na czas trwania innych zajęć bądź odkładanie go na drugim końcu pomieszczenia;
- pozostawienie smartfona w domu przed jego opuszczeniem.
Coraz więcej firm na świecie wdraża programy skupiające się na równowadze cyfrowej pracowników – zarówno w środowisku pracy, jak i w życiu osobistym. Wiele z nich wykorzystuje również narzędzia ograniczające dostęp do konkretnych serwisów czy pilnujące ilości otwartych kart w przeglądarce w czasie pracy. Wprowadzenie dobrych nawyków
w miejscu pracy może się wiązać z lepszymi nawykami poza nim!
Przeczytaj także: Rekrutacja zdalna pracownika – jak się do niej przygotować? Jak ją przeprowadzić?
Symfonia HR
Wszystkie procesy HR w jednym systemie
Cyfrowa równowaga w większości smartonów
Narzędziem, które może pomóc nam w osiągnięciu digital well-being, jest Cyfrowa Równowaga. To jedno z ustawień mobilnych Androida, choć pod taką samą nazwą widnieje również aplikacja Google. Cyfrowa Równowaga pozwala nam kontrolować, ile czasu dziennie spędzamy przed ekranem smartfona i którym aplikacjom poświęcamy najwięcej uwagi. Funkcja ta podpowiada także, w jaki sposób możemy ograniczyć korzystanie z telefonu. Aplikacja mobilna pozwala ponadto ustawić ograniczenia dla innych aplikacji – np. ciągłego dostępu do gier w smartfonie. Regularne monitorowanie Cyfrowej Równowagi po jakimś czasie może mocno skrócić czas spędzany przed ekranem – a taki odpoczynek znacząco wpływa na nasze samopoczucie. To niezwykle pomocne narzędzie do osiągania równowagi między życiem a technologią.
Przeczytaj także: Cyfryzacja biura rachunkowego
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy