Długość czytania:
Wypełnienie PIT-11 to obowiązek każdego pracodawcy i zleceniodawcy. W 2025 r. termin złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym mija dokładnie 31 stycznia. Choć sam formularz nie jest nowy, to jednak budzi wiele pytań i wątpliwości. Co to jest PIT-11? Jak wypełnić deklarację i co wpisać w poszczególnych częściach formularza? W jakiej formie przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule.
Spis treści:
- Co to jest PIT -11?
- Co zawiera PIT-11 i dlaczego należy go przygotować?
- Co jest potrzebne do wypełnienia PIT-11?
- Wypełnianie PIT-11 krok po kroku
- Wypełnianie PIT-11 przy pomocy programu Symfonia R2Płatnik
Najważniejsze informacje w skrócie:
- PIT-11 to deklaracja, w której znajdują się informacje o dochodach pracownika lub zleceniobiorcy, a także zaliczkach pobranych przez pracodawcę na podatek dochodowy w danym roku podatkowym.
- Formularz ma charakter informacyjny. Na podstawie znajdujących się w nim danych pracownik może rozliczyć swoje zeznanie roczne (PIT-37 lub PIT-36).
- PIT-11 należy wypełnić i przesłać do urzędu skarbowego w formie elektronicznej do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który składana jest deklaracja.
- W PIT-11 powinny znaleźć się informacje na temat przychodów, kosztów i dochodów pracownika/zleceniobiorcy, pobranych zaliczek na podatek dochodowy, a także składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
- W 2025 r. obowiązuje ubiegłoroczny wzór druku PIT-11, a zatem wersja 29.
Co to jest PIT -11?
PIT-11 to specjalny formularz zawierający informację o dochodach pracownika lub zleceniobiorcy, a także pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Taki dokument corocznie muszą złożyć w urzędzie skarbowym wszyscy pracodawcy – także Ci, którzy zatrudniają tylko jednego pracownika. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych bardzo dokładnie precyzuje, w jakich terminach i w jakiej formie należy przygotować deklarację. Zgodnie z brzmieniem art. 38 ust. 1a płatnik ma obowiązek przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie.
Ważne: PIT-11 należy przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika, który zajmuje się obsługą tego typu deklaracji.
Przeczytaj również: PIT-11 dla pracownika – w jakiej formie i do kiedy dostarczyć pracownikowi deklarację podatkową?
Pracodawca musi również pamiętać o przekazaniu PIT-11 swojemu pracownikowi. Tu jednak obowiązuje dłuższy termin – do końca lutego. Przepisy nie nakładają dodatkowych wymagań co do formy takiego formularza. PIT-11 dla pracownika można zatem dostarczyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Niezależnie od formy, musi on jednak zawierać podpis pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej.
Ważne: płatnik, który podjął decyzję o likwidacji działalności gospodarczej powinien przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego najpóźniej do dnia zaprzestania tej działalności.
Przeczytaj również: Do kiedy przesłać PIT-11 i PIT-4R do urzędu skarbowego?
Co zawiera PIT-11 i dlaczego należy go przygotować?
Obowiązująca w 2025 r. wersja PIT-11 (29) zawiera informacje na temat:
- wysokości przychodów podatnika oraz kosztów ich uzyskania,
- wysokości dochodów opodatkowanych ze stawką 12% i 32%,
- wysokości zaliczek na podatek dochodowy pobranych przez płatnika (pracodawcę)
- wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Warto pamiętać, że w PIT-11 należy wykazać nie tylko dochody z tytułu umowy o pracę, ale również:
- umowy zlecenie,
- umowy o dzieło,
- praw autorskich,
- działalności wykonywanej samodzielnie i społecznie,
- członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
- świadczeń z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Jeśli pracownik zatrudniony w danym zakładzie pracy uzyskiwał dochody z różnych źródeł, np. umowy o pracę, umowy zlecenie czy praw autorskich, to wszystkie informacje na ich temat powinny znaleźć się w jednej deklaracji. Pracodawca nie może bowiem wystawić dwóch PIT-11 dla tego samego pracownika.
Wymienione wyżej dane zawarte w PIT-11 są niezbędne do prawidłowego rozliczenia zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37 przez pracownika. Ponadto służą one urzędowi skarbowemu do weryfikacji poprawności przesłanych deklaracji.
Co jest potrzebne do wypełnienia PIT-11?
Aby prawidłowo wypełnić PIT-11, pracodawca musi zgromadzić informacje na temat:
- danych osobowych pracownika lub zleceniobiorcy,
- numeru NIP/PESEL podatnika, a także adresu jego zamieszkania,
- urzędu skarbowego, do którego należy przesłać PIT-11 za pracownika,
- wysokości przychodu pracownika,
- wysokości kosztów, ustalonych zgodnie z oświadczeniem PIT-2
- wysokości dochodów oraz pobranych zaliczek na podatek dochodowy
- opłaconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
- sposobu dostarczenia PIT-11 pracownikowi.
Wypełnianie PIT-11 krok po kroku – kompleksowy poradnik
Choć obowiązek składania rocznych deklaracji nie jest nowy, to jednak wypełnianie PIT-11, szczególnie za pracowników korzystających z ulgi dla młodych, potrafi przysporzyć wielu trudności. Co wpisać w poszczególnych częściach formularza, by uniknąć konieczności składania korekt? Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję, w której tłumaczymy, jak krok po kroku wypełnić PIT-11.
Dane identyfikacyjne płatnika oraz część A
W polu oznaczonym cyfrą 1 wpisz numer identyfikatora podatkowego płatnika, czyli pracodawcy, który składa deklarację za pracownika. Wskaż również rok, jakiego dotyczy zeznanie.
W polu nr 5 oznaczonym jako „numer informacji” należy wskazać, która z kolei deklaracja za danego pracownika jest wysyłana do urzędu skarbowego. Jeśli formularz został sporządzony po raz pierwszy w danym roku podatkowym, wystarczy, że wpiszesz tu cyfrę 1.
W części A formularza PIT-11 znajduje się również miejsce na informacje dotyczące urzędu skarbowego, do którego ma trafić deklaracja, a także celu jej złożenia. W związku z tym w polu 6. wpisz nazwę urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania pracownika lub zleceniobiorcy. Zaznacz również odpowiedni kwadrat wskazujący, czy celem przesłania PIT-11 jest przesłanie informacji czy może złożenie korekty przekazanego wcześniej formularza.
Część B i C
W części B formularza PIT-11 znajduje się miejsce na dane dotyczące podmiotu składającego informację.
W polu 8 wybierz status pracodawcy, spośród dwóch dostępnych opcji:
- niebędący osobą fizyczną – jeżeli np. działalność jest prowadzona w formie spółki z o.o.
- osoba fizyczna – jeśli pracodawcą jest przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.
Pole nr 9. dotyczy jedynie płatników niebędących osobami fizycznymi. Należy w nim wpisać pełną nazwę spółki. Pozostali przedsiębiorcy wypełniają natomiast pole 10., wpisując w nim imię, nazwisko oraz datę urodzenia.
W części C znajdują się natomiast informacje dotyczące podatnika, którego dotyczy deklaracja. Jeśli pracownik posiada polskie obywatelstwo lub polską rezydencją podatkową, w polu 11. zaznacz pierwszy kwadrat. Gdy natomiast informacja dotyczy obcokrajowca, wybierz kwadrat opisany jako „ograniczony obowiązek podatkowy”.
W pozostałych polach tej części formularza PIT-11 wpisz odpowiednio:
- numer NIP lub PESEL pracownika/ zleceniobiorcy – zaś w przypadku jego braku cyfry 9999999999
- zagraniczny numer identyfikacyjny podatnika – jeśli pracownik ma status nierezydenta,
- rodzaj i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość,
- dane pracownika oraz jego adres zamieszkania.
Część D
Sekcja D formularza zawiera informację o kosztach uzyskania przychodu z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej. W tej części PIT-11 możesz wskazać, ile dokładnie umów posiada pracownik, którego dotyczy deklaracja.
Wybierz kwadrat:
- 1 – jeśli pracownik uzyskał przychód z jednej umowy i nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu,
- 2 – jeśli pracownik uzyskał przychód z więcej niż jednej umowy i nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu,
- 3 – jeśli pracownik uzyskał przychód z jednej umowy i korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu,
- 4 – jeśli pracownik uzyskał przychód z więcej niż jednej umowy i korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu
Cześć E
Część E to najbardziej rozbudowana sekcja formularza PIT-11. Należy wskazać w niej uzyskane przez pracownika przychody, dochody i świadczenia, poniesione koszty, a także pobrane zaliczki. Wpisując poszczególne kwoty, pamiętaj o tym, aby przyporządkować je do właściwego źródła przychodu, którego dotyczą.
Jak wypełnić tę część PIT-11?
- Wiersz 1 wypełniasz wtedy, gdy deklaracja dotyczy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, który ukończył 26 roku życia. Wskaż w nim przychody ze stosunku pracy, a także wynagrodzenia chorobowego.
- Wiersz 2 dotyczy pracowników, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Wskaż w nim przychody ze stosunku pracy nieobjęte ulgą dla młodych, a także odliczone koszty oraz pobrane zaliczki.
- Wiersz 3, 8 oraz 14 należy wypełnić, jeśli podatnik nie złożył oświadczenia o stosowaniu ulgi dla seniora lub przekroczył jej limit, a pracodawca w trakcie roku podatkowego pobierał od tych przychodów zaliczki na podatek dochodowy.
- Wiersz 5 dotyczy przychodów z umów o dzieło, z tytułu działalności artystycznej, literackiej, naukowej oraz czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich.
- Wiersz 6 dotyczy zleceniobiorców, którym nie przysługują ulgi podatkowe. Kolejne dwa wiersze PIT -11, a zatem 7 i 8 odnoszą się natomiast do zleceniobiorców, którzy nie ukończyli 26 r.ż. lub korzystają z ulgi dla pracujących seniorów – jeśli przekroczyli oni limit przychodów z umów o pracę i zlecenie. Wypełniając PIT-11 pamiętaj, że w tej części formularza wpisujesz jedynie przychody podlegające opodatkowaniu, od których pobrane zostały zaliczki na podatek dochodowy.
W pozostałych wierszach formularza PIT-11 wpisuje się również wynagrodzenie z tytułu praw autorskich, praktyk absolwenckich, a także zasiłków macierzyńskich.
Na końcu tej sekcji należy wykazać kwoty składek na ubezpieczenie społeczne:
- za pracowników i zleceniobiorców, którzy nie korzystają z ulg podatkowych – w polu 95,
- za osoby do ukończenia 26 roku życia lub pracujących seniorów od wynagrodzenia opodatkowanego – w polu 96,
- za osoby do ukończenia 26 r.ż. lub pracujących seniorów od wynagrodzenia zwolnionego z opodatkowania – w polu 97.
Część F
W część F formularza PIT-11 należy wpisać informację o tych przychodach, od których nie zostały pobrane zaliczki na podatek dochodowy. Uwzględnia się tu m.in. wynagrodzenia z tytułu:
- pracy przy zbiorach,
- umowy uaktywniającej,
- umów, dla których wypłacającym wynagrodzenie jest podmiot inny niż przedsiębiorca,
- nagród rzeczowych o wartości ponad 200 zł.
Sumę z wszystkich tych pól wykazujesz dodatkowo w pozycji 105.
Symfonia R2Płatnik
Przejrzysty i prosty w obsłudze program do kompleksowej obsługi zatrudnienia w firmie
Część G
W część G deklaracji PIT-11 należy ująć przychody podatników korzystających ze zwolnienia z podatku, którzy:
- otrzymali stypendium, renty inwalidzkie z zagranicy lub bezzwrotną pomoc zagraniczną,
- korzystali z ulgi dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+ lub dla pracujących seniorów.
Poszczególne kwoty należy – tak jak w części E – przyporządkować do odpowiednich źródeł.
W polu 122. trzeba natomiast wpisać kwotę składek zdrowotnych zapłaconych w danym roku kalendarzowym.
Część H i I
Części H jest przeznaczona na podpis pracodawcy (lub osoby przez niego upoważnionej). Część I uzupełniasz jedynie wtedy, gdy deklaracja dotyczy przychodów wykazanych w części F, od których nie zostały pobrane zaliczki.
Jak wypełnić PIT-11 przy pomocy programu Symfonia R2Płatnik?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami PIT-11 należy dostarczyć do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Właśnie dlatego deklarację warto przygotować za pomocą programu kadrowego, który nie tylko wygeneruje dokument na podstawie zgromadzonych w systemie informacji kadrowych, ale również pozwoli przesłać go do organów podatkowych. Takim rozwiązaniem jest m.in. Symfonia R2Płatnik. Program umożliwia tworzenie informacji PIT-11 dla każdego pracownika osobno, lub zbiorczo – dla wszystkich zatrudnionych. Szczegółową instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz we wpisie: [R2P] PIT-11 generowanie i wysyłka formularzy do Urzędu Skarbowego – Symfonia – Centrum pomocy
Wszystkie deklaracje generowane są na podstawie danych znajdujących się w kartotekach dochodowych pracownika. Danych nie trzeba zatem przepisywać ręcznie. Przed wysyłką deklaracji do urzędu skarbowego, program pozwala prześledzić składowe formularza PIT-11 oraz pola, w których znajdują się konkretne kwoty, a także wprowadzić ewentualne korekty.
Jeśli chcesz przekonać się, jak szybko i łatwo możesz przygotować deklaracje PIT-11 dla swoich pracowników, skorzystaj z możliwości bezpłatnego przetestowania programu Symfonia R2Płatnik. Kliknij w link, wypełnij formularz i testuj oprogramowanie za darmo przez 30 dni!
Chcesz się przekonać, jak Symfonia ERP może pomóc Twojej firmie?
Pobierz demo i testuj system przez 30 dni!
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy