Długość czytania:
Zwolnienie lekarskie to, podobnie jak urlop wypoczynkowy, podstawowe prawo pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Czy w sytuacji, gdy L4 przypada na okres wypowiedzenia, ulega on wydłużeniu?
Spis treści:
- Wypowiedzenie umowy podczas zwolnienia lekarskiego
- Czy L4 przedłuża okres wypowiedzenia?
- Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu a zasiłek chorobowy
- Kontynuacja chorobowego po zakończeniu okresu wypowiedzenia
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Zwolnienie lekarskie nie przedłuża okresu wypowiedzenia. Umowa pracownika przebywającego na L4 zakończy się zatem w terminie, jaki wynika z przepisów prawa pracy.
- Art. 41. Kodeksu pracy przewiduje jednak, że pracownikowi przebywającemu na L4 pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Od powyższej zasady istnieją pewne wyjątki. Dotyczą one ogłaszania upadłości lub likwidacji firmy.
- Pracownikowi, który zachoruje w okresie wypowiedzenia przysługuje wynagrodzenie chorobowe.
- Jeśli niezdolność do pracy w związku z chorobą trwa również po zakończeniu umowy, to ex-pracownik zachowuje prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS.
- Pracownik w okresie wypowiedzenia powinien wykorzystać zaległy urlop. Jeśli nie może tego zrobić z powodu choroby, to za niewykorzystane dni urlopu pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent.
Wypowiedzenie umowy podczas zwolnienia lekarskiego
Według Kodeksu pracy pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie może zostać zwolniony – podlega on wówczas specjalnej ochronie. Nie można bowiem zwalniać pracowników nieobecnych w pracy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której niezdolność do pracy wynikająca z choroby trwa dłużej niż:
- 3 miesiące – o ile pracownik był zatrudniony w danym miejscu pracy krócej niż pół roku;
- łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tytułu niezdolności do pracy oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – jeśli dana osoba pracowała u danego pracodawcy co najmniej pół roku lub jeżeli niezdolność do pracy wynikała z choroby zawodowej bądź wypadku przy pracy;
W każdym z tych przypadków rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest możliwe – podobnie jak w sytuacji, gdy usprawiedliwiona nieobecność pracownika jest dłuższa niż miesiąc i wynika z innej przyczyny.
Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi?
Kodeks Pracy wskazuje również na pewne sytuacje, gdy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę nie jest możliwe. Dotyczą one następujących okoliczności:
- gdy nieobecności pracownika wynika z konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie przebywania na zasiłku opiekuńczym,
- gdy pracownik poddany został izolacji ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.
Warto jednak zauważyć, że powyższe zasady nie dotyczą pracownika. Tym samym może on rozwiązać umowę o pracę nawet podczas choroby. Aby wypowiedzenie było skuteczne, pracodawca musi mieć jednak możliwość zapoznania się z jego treścią. Więcej na ten temat piszemy w poradniku: wypowiedzenie umowy o pracę – co powinno zawierać i kiedy je złożyć?
Czy L4 przedłuża okres wypowiedzenia?
Jak mówią przepisy, pracodawca nie może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Sam zatrudniony ma z kolei pełne prawo złożyć wypowiedzenie, przebywając na L4. Powinien on jednak zadbać o to, aby pracodawca miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Niekiedy pracownicy po otrzymaniu wypowiedzenia postanawiają udać się na zwolnienie lekarskie. Trzeba więc mieć na uwadze, że L4 nie ma najmniejszego wpływu na długość okresu wypowiedzenia – okres ten ani się nie wydłuża, ani nie ulega anulowaniu. Pracodawca nie może ponadto przedłużyć okresu wypowiedzenia zwalnianego pracownika – nawet jeśli L4 wynika z celowego działania, a nie rzeczywistej choroby.
Przeczytaj także: Zatrudnianie w dobie zdalnej pracy: jak dostosować się do nowych realiów? – Symfonia
Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu a zasiłek chorobowy
W trakcie trwania okresu wypowiedzenia pracownik ma dokładnie takie same prawa, jak przed jego rozpoczęciem – aż do dnia, w którym stosunek pracy ulega zakończeniu. Jeżeli przebywa on w tym czasie na zwolnieniu lekarskim, wciąż podlega ubezpieczeniom społecznym – a więc także ubezpieczeniu chorobowemu, które do 33 dni nieobecności opłaca pracodawca. W przypadku dłuższej nieobecności świadczenia pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość wynagrodzenia chorobowego to 80 procent podstawy wymiaru.
Zobacz również: Wszystko, co musisz wiedzieć o zwolnieniu chorobowym na wypowiedzeniu
Kontynuacja chorobowego po zakończeniu okresu wypowiedzenia
Niekiedy zdarza się, że po zakończeniu okresu wypowiedzenia zwolnienie lekarskie wciąż obowiązuje. W takiej sytuacji płatność świadczenia przechodzi na ZUS – po ustaniu stosunku pracy elektroniczne zwolnienie lekarskie przekazywane jest więc do urzędu. Pracownik wciąż ma prawo do otrzymywania zasiłku chorobowego, o ile:
- zachorował nie później niż w ciągu 14 dni od ustania stosunku pracy (w przypadku chorób zakaźnych lub tych, których objawy ujawniają się po dłuższym czasie – nie później niż w ciągu 3)
- choroba trwała przynajmniej przez 30 dni.
Symfonia R2Płatnik
Przejrzysty i prosty w obsłudze program do kompleksowej obsługi zatrudnienia w firmie
Przeglądaj tematy tego artykułu:
Rekomendowany kolejny artykuł:
0 komentarzy